Třicáté výročí od smrtelného postřelení vojína Pohraniční stráže Miloše Kukly si připoměli v sobotu bývalí členové Pohraniční stráže, rodinní příslušníci zastřeleného i ostatní účastníci tohoto pietního aktu u Zadního Chodova.

Uctít památku svého zastřeleného bratra přišel i Oldřich Kukla za doprovodu bratrance Vlastimila Šmejkala. „Miloš byl můj jediný sourozenec. Byl pro mě ve všem vzorem. Byl to zkrátka starší brácha, obdivoval jsem ho, byl něco jako můj další táta,“ řekl Deníku Oldřich Kukla. „Pachatel byl sice ten, který bratra postřelil, ale nebýt železné opony, nemuselo se to stát,“ dodal. Rozhovor s Oldřichem Kuklou najdete na straně 3.

U pomníku u Zadního Chodova se sešlo přibližně čtyřicet účastníků akce.

Po slavnostním příchodu bývalých příslušníků Pohraniční střáže zazněla československá hymna. Úvodní projev pronesl Stanislav Kvasnička, člen Klubu českého pohraničí, po něm se ujal slova Erych Mazur. Jako poslední promluvil k přítomným František Kovařík z Klubu českého pohraničí. Na závěr uctili přítomní památku Miloše Kukly minutou ticha.

Současný památník, který stojí při silnici ze Zadního Chodova do Trstěnic, byl vybudován nedávno. „Původní pomník byl na méně přístupném místě, na horizontu protějšího kopce,“ uvedl Erych Mazuch. „Byl ale zdevastovaný a rozkradený. Dokonce z něj zloději ukradli i bronzovou desku, proto jsme požádali dnes již bývalého starostu Zadního Chodova o přemístění pomníku,“ dodal Mazuch.

Podle Stanislava Kvasničky by lidé neměli tyto akce zpolitizovávat. „Tohle je naše historie a lidé by si ji měli připomínat,“ vyjádřil svůj názor Kvasnička.