VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udělali si vlastní slavnosti

Kladruby – Historie Kladrubského létá sahá o sedmatřicet let zpět a původně to byly slavnosti stříbrské. Místní se však zábavy nechtěli vzdát a pokračovali ve slavnostech vlastních.

11.7.2014
SDÍLEJ:

Saxofonista Felix Slováček st.Foto: archiv umělců

„Původně se slavnosti nazývaly Stříbrské léto – ač byly pořádány v Kladrubech. Tehdy akci pořádalo městské kulturní středisko ve Stříbře a podle pořadatelů se akce pojmenovala. Když však jejich činnost zanikla, vzalo si akci pod patronát vedení obce Kladruby a celé akci dali nový kabát," popisuje historii starostka Kladrub Svatava Štěrbová.

Jde o sérii čtyř koncertů vážné hudby. „Které se snažíme sestavit tak, aby zapadaly do svého prostředí, kterým je klášter Kladruby. Využíváme i varhany, které v klášteře jsou – jeden z koncertů je vždy – rok co rok varhanní. Dále se snažíme vybrat hudbu českých mistrů – veliký úspěch má například Má vlast, která zde byla při výročí," řekla starostka.

V letošním roce přijede do Kladrub vystupovat i známý český umělec Felix Slováček se svým synem. „Na jejich vystoupení se velice těšíme a očekáváme velice kvalitní vystoupení," zhodnotila Štěrbová. Felix Slováček byl dávným hostem Kladrub už v prvopočátcích festivalu a vždy měl veliký úspěch.
Koncerty začínají vždy v 15.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie, prodej vstupenek před každým koncertem vždy přímo u vchodu do kostela od 14.00 hodin. Místa nejsou číslována, všichni se vejdou.

Od začátku devadesátých let organizuje festival Město Kladruby pod názvem Kladrubské léto. Návštěvnost na každém koncertu 200 až 400 posluchačů.  Během dosavadních ročníků si mohli návštěvníci tohoto festivalu vychutnat celou plejádu našich i cizích hudebních interpretů. „Jen Smetanova Má vlast za dobu trvání festivalu byla uvedena devětkrát. Komorní orchestry, mimo jiné Virtuosi Pragenses nebo Atlantis většinou přivážely starou barokní hudbu," zavzpomínal historik Jiří Čechura.

Autor: Gabriela Jägerová

11.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení