Řidiči na D5 při cestě do Tachova bloudí, protože z hlavní křižovatky Nová Hospoda po 14 letech zmizel ukazatel, který odstranilo ministerstvo dopravy. „Na radnici se nám hromadí stížnosti firem, jejichž dodavatelé a zákazníci bloudí, podobně jako turisté,“ řekl tachovský starosta Ladislav Macák (ČSSD). Požádal o návrat Tachova na ceduli jako dálkového cíle.

„Bude vyrobena kompromisní tabule, na níž bude Tachov i všechny ostatní cíle uvedeny, ale budou vždy dva cíle v jednom řádku. Proces vyřízení už běží,“ uvedl Laudát. V ČR je sice zvykem, že jsou na tabuli nejvíce tři dálkové cíle, protože psychologové tvrdí, že řidiči jich více nepřečtou. V Německu a jinde to ale údajně neplatí. TOP 09 zorganizovala na sjezdu v polovině března protestní happening.

Řidiči nyní mohou podle cedulí odbočit pouze na Cheb, Planou a Mariánské Lázně, jimiž ministerstvo nahradilo Tachov s tím, že jsou významnějším cílem než třináctitisícový Tachov, centrum okresu s nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji. Naše vysoká nezaměstnanost je vůbec nezajímá, řekl Macák. Odstranění cedule Tachov z D5 v obou směrech označil za vítězství lobby lázeňských hoteliérů.

Hlavním motivem návratu Tachova na ceduli je podpora zaměstnanosti v regionu. Vytvoření jednoho nového pracovního místa na zelené louce stojí více než 1,8 milionu korun a v regionu jich nyní vznikají desítky.

Zájem investorů a turistický ruch vylidňující se příhraniční oblast podle Macáka existenčně velmi potřebuje. Navíc zrušení cedule přišlo v době, kdy vláda vyhlásila jako národní kulturní památku jízdárnu ve Světcích na okraji Tachova.