Vůbec totiž na ni většinou ani nespoléhaly. Informace o tom že by to města a obce mohlo poškodit se objevily poté, kdy soud rozhodl, že není povinná. Nezaměstnané totiž některá města chtěla využít jako levnou pracovní sílu například při zimní údržbě. Námi oslovení starostové jejich služeb nevyužívají.

„Nezaměstnané pro veřejnou službu jsme využívali jen dva měsíce, a to v říjnu a listopadu loňského roku. V době, kdy soud shledal, že nezaměstnaní už nemusí pracovat zdarma, jejich zájem velice rychle skončil. Takže už teď u nás zimní údržbu neprovádějí. A vlastně ani nikdy neprováděli. O to se staráme sami prostřednictvím naší techniky a vlastních pracovníků," řekl Deníku k věci starosta města Přimdy Miloslav Kunt.

Veřejná služba se nevyužívala ani ve Svojšíně. Proto obec nemůže říci, zda by v případě, že by nezaměstnaní i nadále pomáhali při zimní údržbě, by byl patrný nějaký finanční efekt, zda by obec ušetřila. „Úklid obce v zimě si zajišťujeme vlastním silami," konstatoval starosta Karel Petráň. Zároveň dodal, že se mu nelíbí přenesení zodpovědnosti za úklid všech chodníků na obec. „Registrovali jsme už několik případů žádosti i odškodnění," dodal Petráň.

Poněkud jiná situace panuje v sousedním Ošelíně. Tam využívají služeb nezaměstnaných. „Nepracují pro nás v rámci veřejné služby, ale veřejně prospěšných prací. Je to pro občany zajímavější, v tomto případě už mohou za práci pobírat odměnu," uvedl starosta Ošelína Jiří Šefčík. Ošelín má s prací nezaměstnaných dlouhodobé zkušenosti. Je zde jedna ze dvou nejvyšších nezaměstnaností v okrese, se pohybuje ve dvouciferných hodnotách.