Už tradičními účastníky mezinárodního sympozia jsou Bartoloměj Štěrba a Dán původem z Bangladéše Ruhul Amin Kajol. Právě oni v tyto dny slaví dvacetileté přátelství. „Poprvé jsme společně tvořili na sympoziu v Nepomuku. Kajol je původně výtvarník, malíř a v Nepomuku prvně dělal sochu,“ říká sochař Štěrba s tím, že Kajol rok před tím maloval obří obrazy na silnici v Plzni. Právě podobnými obrazy je světově známý. Na sympozia jezdí sochaři i z Německa nebo Mexika. „A u všech je vidět posun, ale zachovávají si rukopis. Mexičan například dělá hodně mystické motivy, Němec zase anděly,“ dále popisuje a dodává, že parta umělců se pravidelně schází na podobných sympoziích.

Kajol sochá v Chodové Plané zvíře. „Je to multianimal,“ ukazuje na sochu. „Trochu labuť s dlouhým krkem, trochu tygr,“ popisuje dílo sochař původem až z daleké Bangladéše. Známé jsou jeho obrovské obrazy. Ve Španělsku jedno jeho takové dílo měří téměř tři kilometry. „Přesně dva tisíce osm set metrů. Podílelo se na něm ale asi sto padesát umělců a další asistenti,“ poukazuje. Šlo o složitou malbu do betonového koryta řeky bez vody. „Vše musí být hodně barevné, přírodní,“ dále říká Kajol, který takovou uměleckou činnost nazval Trafic Art. Většinou jde o výtvarná díla na ulicích měst. Podle Kajola pak i mají tu vlastnost, že zpomalují tep ulic, jak si lidé obrazy prohlíží. Jedno z jeho děl uvádí i Guinnessova kniha rekordů jako nejdelší světovou malbu.

Krom dvou pískovcových vodníků vzniká na nádvoří i anděl. „Je to takový sportovní anděl, ale práce je to na čtyři měsíce,“ usmívá se Gustav Mayer z Německa a představuje hliněný model anděla. Další sochou je pylon se znakem místního sportovního klubu Slavoj, ryba a socha sportovkyně.

Všechna vznikající díla a práci umělců můžete vidět i v sobotu, kdy se na zámeckém nádvoří konají Chodské svatojánské slavnosti. Jarmark bude otevřen v 9 hodin. Připraveny jsou zábavné programy pro děti. Program Zlatá éra Semaforu následuje v 11.30, od 13 hodiny vystoupí Radim Uzel a od 14.20 zazpívá známé hity Jiří Helekal. Odpolední vyvrcholení programu je od 16 hodin v režii skupiny ABBA revival.

Součástí slavností je lunapark, ukázky dobových řemesel i regionální trhovci.