Prohlídková trasa, muzeum i galerie se chystá do zámku v Tachově. Už příští rok by tam mohly vitríny zdobit exponáty z doby Windischgrätzů. Město nechá zbourat některé příčky, vyměnit okna i dveře v místech, kde byl původně úřad. Nainstalují elektronické zabezpečení a také záchod pro invalidy. To vše za zhruba osm milionů korun.

Už nyní pracovnice pražského Národního památkového ústavu hledají, kde všude jsou umístěny exponáty týkající se Windischgrätzů. Památkáři tak shánějí věci pro městský zámek.

Na přestavbu získá Tachov zhruba šestimilionovou evropskou dotaci z programu ROP Jihozápad. Začátkem roku 2015 už se kulturní památka otevře veřejnosti a podle starosty Tachova Ladislava Macáka určitě zvýší návštěvnost města. Ta už trvale několik let vzrůstá, navíc nové návštěvníky bude lákat i rozhledna, která se otevře veřejnosti příští rok.

Úpravy zámku město stihne za zhruba rok. „Musí se vyměnit a okna a dveře, ty kus po kuse, podle toho, jak moc jsou poškozené, nutná je nová elektroinstalace, elektronické zabezpečení, toalety pro invalidy," řekl Macák. Vitríny pro exponáty z doby Windischgrätzů nebudou nijak levnou záležitostí. Jedna vyjde na 20 až 30 tisíc korun a má jich tam být asi 40. Projekt s rozmístěním exponátů dokončuje plzeňský architekt Jan Soukup, specialista na obnovy památek. „Celková cena úprav se pohybuje kolem osmi milionů korun, dotace činí zhruba šest milionů. Cena se může ještě změnit v závislosti na stavebních úpravách, ale nesmí to být o moc, rozpočet města na příští rok je poměrně napnutý," podotkl starosta Macák.

Zámek také dozná vnitřních stavebních úprav. Vybourají se příčky, které se tam vybudovaly kvůli úřadu, a prostory se tak navrátí do původní podoby z roku 1945.

Pracovnice pražského Národního památkového ústavu městu podle Macáka hodně pomáhají. Nyní dohledávají, na jakých památkách jsou exponáty týkající se Windischgrätzů. Půjde zejména o obrazy. Nábytek se podle starosty shání mnohem hůř. V poválečném roce totiž zmizel.

Muzeum se stálou expozicí se chystá v přízemí. V prvním patře je obřadní síň a vznikne tam prohlídková trasa. Ve druhém patře pak mohou být různé výstavy.

Muzeum v zámku bude spravovat městské kulturní středisko spolu s regionálním muzeem.

Tachovský zámek vznikl přestavbou gotického hradu v 17. století. V roce 1770 vyhořel, o 14 let později byl obnoven v klasicistním stylu. V roce 1969 se měl zbourat, ale o čtyři roky později se začal opravovat. Dvě etapy rekonstrukce trvaly deset let.