S lidskou ničemností a bezohledností se v minulém týdnu setkala třiašedesátiletá Emilie Janoušková z Lázu. Na hřbitově v Kladrubech totiž zloději ukradli dvě měděné urny, ve kterých se nacházely ostatky jejích rodičů. „Už když jsme se synem přicházeli k hrobu, věděli jsme, že je zle. Dvířka skříňky, kde se urny nacházely, byly vypáčeny,“ popisuje žena. „Přes třicet let si jich nikdo nevšiml. A teď zmizely i s popelem rodičů. Který ničema to mohl jenom udělat. Takový člověk snad ani nepatří do společnosti,“ dodala s těžko skrývaným dojetím a třesoucím se hlasem.

„Ten zloděj si mohl urny odnést a nechat nám alespoň plechový vnitřek, kde byl uložen popel. Jsme si moc dobře vědomi, že schránky skončí někde ve sběrně,“ láteří František, manžel Emilie Janouškové. „Kdybych věděl, o koho se jedná, takovému ničemovi bych nejspíš zpřerážel ruce,“ dodal. Jeho syn krádež bezprostředně nahlásil policistům, kteří okamžitě zahájili šetření. „Byly na místě i se psem,“ všimla si obět ničemů. Sami policisté tento otřesný případ zavrhují. „Budeme se snažit pachatele co nejrychleji dopadnout. Zaměříme se na sběrné suroviny a na obchody se starožitnictvím,“ informoval nás v pátek mluvčí tachovské policie Václav Blahník.

Pokud se podaří pachatele dopadnout, bude se zpovídat z trestného činu hanobení lidských ostatků a krádeže. „Trestní zákon na to pamatuje až dvěma lety vězení nebo peněžitým trestem,“ uvedl policejní mluvčí. „Je to zavrženíhodný čin. Za mé praxe jsem se s ničím podobným ještě nesetkal,“ dodal muž zákona. Manželé Janouškovi však zůstávají skeptičtí. „I kdyby se policii podařilo toho zloděje dopadnout, ostatky rodičů nám už nikdo nevrátí,“ neskrývá slzy Emilie Janoušková. Zároveň podotýká, že zlodějům zřejmě nahrála i stavba hřbitova. „Obklopují ho totiž nízké stěny a také vstupní brána, i když je na noc uzamčená, je snadno překonatelnou překážkou,“ všimla si. Může být tedy jenom otázkou času, kdy se hřbitov v Kladrubech znovu stane terčem zlodějů. „Uren je tady ve skříňkách plno. Už jsem o tom, co se mi stalo, uvědomila sousedku a upozornila ji na hrozící nebezpečí. Co udělá, je ale jenom její věcí,“ podotkla na závěr.

Co říkáte krádežím na hřbitovech? Jaký byste volili trest pro tyto zloděje? Diskutovat na toto téma můžete zde.