Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úrodu ohrožují kroupy

Tachovsko - Sadaři si libují, že letošní úroda jablek může být nadprůměrná. Hrozbu vidí v počasí.

15.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Jako na houpačce je úroda jablek na Tachovsku. Roky zmařené úrody střídají pěstební úspěchy a letos to vypadá, že jablek bude více, než kdy jindy. Alespoň tak o tom hovoří Vladimír Mamica, jednatel firmy obhospodařující sady u Velkých Dvorců. Vzápětí ale neskrývá obavy. „Zatím to letos vypadá velice dobře a počítám s nějakými sto padesáti vagóny jablek. Jestli tedy nepřijdou kroupy a úrodu nezničí," říká o možné nadprůměrné sklizni a připomíná loňskou neúrodu, kdy sklidili jen dvacet vagónů.

Počasí jim zatím přeje. Jarní mrazíky se jim vyhnuly. „Hodně záleží na počasí a to je nyní příznivé. Ovlivňuje nejen množství, ale i kvalitu," dále dodává. Sadaři pod Přimdou po několika letech mají nakročeno ke spokojenosti. První jablka by se k zákazníkům mohla dostat už ve třetí srpnové dekádě. „Prodávat je budeme samozřejmě i tady u nás na provozovně."

Loňský chudý rok na jablka může vystřídat letošní bohatá úroda. Podobně, jako tomu bylo v letech minulých. Například v roce 2007 byli majitelé sadů s výnosy spokojeni. Téměř o polovinu totiž přesáhla sklizeň jablek úrodu z roku 2006. V roce 2012 měli opět smůlu. Přibližně 40 procent jablek pomrzlo. Tehdy museli pokrýt ztráty z ostatních stromů, aby nějak vyžili.

Loni také zahrádkáři nad úrodou víceméně kroutili hlavou. Sezóna byla velmi špatná a jablek na stromech se urodilo málo.

I drobní pěstitelé vnímají veliké rozdíly ve výnosech. „Neúrodu jablek v loňském roce jsem citelně pocítila na odrůdách současnějších a na nižších kmenech. Jediná odrůda a to vysokokmen, která nezklamala v úrodě, bylo jablko řehtáč soudkový, stará odrůda, zde v místních podmínkách pěstovaná," uvádí Hana Štollová ze Stříbra. 
„I když plodů měla méně než obvykle, byla jediným zdrojem jablíček loňské úrody. Ale z doslechu vím, že úroda jablek byla otázkou lokality, jsou oblasti, kde jablka byla." Pěstitelka očekává letos lepší úrodu.

Hanu Štollovou ale trochu potrápily jarní mrazíky. 
„Z mého pohledu bude jablíček více, i když opět jsou tady ztráty díky jarním mrazíkům, které se projevily na odrůdách na nižších kmenech. Vzhledem k tomu, že v mém okolí se jablka nikterak neošetřují, všimla jsem si, že je hodně jablíček napadeno obalečem jablečným, který již v květnu napadá plody. Mohu však říci, že letos jablíčka budou více než loni," poukazuje s tím, že došlo k velkému tzv. červnovému propadu plůdku, což je přirozený proces, kterým se stromy brání nadměrnému vyčerpání.

„Deště, které přišly zjara a deště současné zaviňují již teď, že některé odrůdy začínají trpět houbovými chorobami. To poznáme na listu proti světlu, kde vidíme jakési kroužky. Posléze se objeví i na plodech, nejčastěji je to monilióza."

A jak s úrodou Hana Štollová naloží? „Vzhledem k tomu, že jsme na zahradě během 20. let vysázeli odrůdy, které se do místních podmínek hodí, tak pokud se zadaří rok a máme jablek opravdu hodně, používáme je především k přímé konzumaci. Není pro nás problém každý večer sníst misku loupaných jablíček. Zahradu jsme osázeli tak, aby uskladněná jablka dozrávala na skladě postupně a vydržela do jara. Pokud je opravdu nadúroda, jablka sušíme na křížaly, občas vařím povidla, využívám je v kuchyni a hodně z úrody rozdám lidem, kteří se ke mě pro ně rádi vrací a vím, že je mají rádi," prozrazuje Deníku a dodává: „Jablka jsou u nás v Čechách v poslední době docela opomíjená. Někdo raději sáhne po tropickém ovoci než po jablku bez vady a kráse, ale jablko, zdravé jablko, chemicky neošetřené je opravdovou pochoutkou a zdroj vitamínů a hlavně vlákniny."

Autor: Antonín Hříbal

15.7.2014
SDÍLEJ:
Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Vernisáž výstavy fotografií v muzeu v Černošíně.
16

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Oblast kolem Výrovského potoka je v pořádku, voda míří tam kam by měla

Bor – Nejednoho občana pobouřily fotografie Výrovského potoka, na kterých místo vypadá jako po povodni. V internetové diskuzi padl nejeden názor, že se zde protrhla hrázka a místo je zanedbané. Podle starosty Boru se ale jedná o omyl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení