Potvrdil to v sobotu večer, když převzal nejdříve cenu za fotografii a poté cenu diváků za dokument o španělské podmořské přírodní rezervaci.

„Cena diváka za film je pro autora vždycky tou největší odměnou, protože je to hodnocení publika za to, jak se lidem film líbí. Porota hodnotí film z jiných hledisek, ale pro mne je cena diváka tou nej,“ řekl Habrman Deníku.

Filmař získává na tachovském festivalu ceny pravidelně. „Už jsem asi inventářem festivalu. Až mi dají inventární číslo, vytetuji si ho na ruku,“ smál se. „Ale jezdím sem rád. Těším se vždycky na partu lidí. Na rodinu potápěčů, které celý rok nevidím. Vždycky si máme co říct.“

Hugo Habrman dostal i jednu z cen za fotografii. „To byla náhoda. Jsem filmař, ale soutěžili jsme s dcerou ve focení, tak jsem si koupil malý kompakt a zkusil to s ním pod vodou. A také jsem zkusil poslat fotku do soutěže a ona uspěla,“ usmál se dále.

Letošního PAFu se zúčastnilo více než sto autorů z celého světa. Ceny putovaly tradičně do Itálie, Ruska, Německa, Maďarska i dalších zemí. Porota ale hodnotila také české autory v rámci Mistrovství České republiky v podvodní fotografii. Zvítězil stejně jako loni Richard Jaroněk. Hlavní cenu, Grand Prix festivalu, vyhrál za film Čtyři roční období pod vodou německý dokumentarista Florian Guthknecht.

Kromě výstavy fotografií a promítání soutěžních filmů měl PAF doprovodný program. V něm nechyběly přednášky, výstava a prodej potápěčské techniky, či soutěž pro děti v malování obrázku podle vybrané fotografie. „Já jsem si vybrala symbol festivalu, sošku Čochtanky, kterou jsem zkusila namalovat,“ řekla nám Hanka Jirková z Tachova.

Mezi kreslícími dětmi byl také Vojta Vykydal z Kadaně. „Přijel jsem synovi ukázat, za co může jeho dědeček, můj otec Alois. Ten tenhle festival před lety s panem Soukupem zakládal. Když jsem byl malej, s tátou jsme sem jezdili, tak jsem vzal letos syna, abychom zase tradici obnovili,“ řekl Deníku Jiří Vykydal.

Festival zakončil v sobotu večer potápěčský ples, kde se rozdávaly také ceny nejlepším. „Letošní ročník PAFu musím ohodnotit v superlativech a velice pozitivně. Měli jsme přes stovku autorů, na plese máme téměř vyprodáno i přes den na výstavu a projekce chodilo hodně lidí. To považuji za úspěch,“ zhodnotil Deníku prezident festivalu Bohumír Kráčmar.