Věřící, příznivci kultury a památek i ostatní občané Lestkova se dočkali. Úsilí věnované znovuzrození kostela sv. Prokopa pokračovalo v pátek usazením báně na věž. Speciálnímu jeřábu s třiapadesáti­metrovým ramenem trvalo pět hodin, než zcela nová báň sedla na patnáctimetrovou kostelní věž.

Akci přihlížela také Miroslava Válová předsedkyně občanského sdružení Pomozte si sami, které se rozhodlo něco udělat pro záchranu kostela. „Ve vitráži jednoho z oken zbyly dvě ruce a ty se dotýkaly. Tehdy jsem učila v Černošíně ve škole a říkala jsem dětem, že lidské ruce kostel postavily, ruce ho nechaly zchátrat a zase jedině ruce ho dokáží zachránit,“ popsala Válová začátky sdružení. Když byl v létě hotový dřevěný korpus báně, přišlo sdružení s akcí S prkny na věčné časy. „Děti napsaly vzkazy na prkna a dospělí si mohli prkno koupit a napsat na něj své jméno. Je to takové tajemství, které je schováno pod pechem a uchováno pro budoucí generace,“ dodala Válová s tím, že se takto podařilo vybrat 17 810 korun.

Úmysl vzkřísit kostel vítá starosta Lestkova František Bezpalec. „Z hlediska našich předků, kteří kostel vybudovali a pak udržovali, je to záslužná věc. Je to pěkné dílo, které se povedlo dát společnými silami dohromady,“ chválil Bezpalec.

Páteční akci předcházel kontrolní den. Ten se konal ve čtvrtek, kdy zcela nová báň byla ještě na zemi. „Kontrola provedených prací byla provedena za účasti všech zainteresovaných stran. Plzeňského biskupství, zástupců firmy provádějící opravu, obce Lestkov, Národního památkového ústavu v Plzni, pracovníků památkového odboru z Tachova a občanského sdružení Pomozme si sami,“ uvedl Jiří Kořínek z Lestkova. „Na místě bylo zjištěno, že práce byly provedeny ve stanoveném rozsahu a kvalitě, a nic tak nebránilo, aby v pátek byla kopule vyzdvižena na věž,“ dodal.

Týž den také Miroslava Válová spolu s dětmi připravila girlandy na ozdobení kopule věže. Farář Jaroslav Šašek z plánské farnosti požehnal kostelu a nové kopuli věže a společně si přítomní zazpívali píseň a tiše pronesli modlitbu. Klárka Šebestová přednesla povídku k lestkovskému kostelu a společně všichni zapálili svíčky.

Ve schránce je i Tachovský deník

Schránka umístěná na věži pod křížem ukrývá informace pro budoucí generace. „Je tam několik fotografií, Pamětní listina, Zpravodaj plzeňské diecéze, páteční vydání Tachovského deníku a další věci,“ doplnil Jiří Kořínek. Snahou občanského sdružení je v kostele pořádat kulturně společenské akce.