Téměř polovina, tedy 500 tun kadaverů, byla již odvezena do kafilerie v Biřkově na Klatovsku. Informaci Deníku v pondělí potvrdil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. „V sobotu k večeru se odvezlo přes 320 tun, v neděli asi 160 tun z celkových 1000 tun,“ upřesnil Vorlíček. Utracené nosnice se vynáší ze všech tří hal souběžně. Zatím ani jedna z nich není kompletně vyklizená. Odvezeny byly také více než čtyři miliony vajec do asanačního podniku v Žichlínku na Orlickoústecku. Práce by mohly podle odhadu SVS trvat do konce tohoto týdne. Vyklízení hal totiž v posledních dnech zrychlilo. „Pokud by to šlo tak jako dosud. Samozřejmě neumíme předvídat všechny okolnosti,“ poznamenal Vorlíček.

Utrácení nosnic probíhá ve spolupráci se záchrannými složkami. V pondělí v chovu na vynášení drůbeže pracovalo přes sedm desítek hasičů a padesát zaměstnanců firmy. Více než čtyřicet hasičů zajišťovalo zázemí a dekontaminaci.

Zábavné akce pro děti i dospělé, příměstské tábory i dobročinnost, to vše stíhají Stonožky ze Stráže.
Stonožky ze Stráže baví i pomáhají

Ve třech halách společnosti Česká drůbež se chovalo 750 tisíc nosnic. Nákazu ptačí chřipky v jedné polovině prostřední haly potvrdila koncem loňského roku SVS. Likvidace nakažených ptáků začala v první části prostřední haly minulé úterý. Ptačí chřipka subtyp H5N1 se ale rozšířila do celého hospodářství.

Veterináři i drůbežářská unie apelují na všechny chovatele drůbeže a ptactva, aby dodržovali zásady bezpečnosti v chovech a nařízená mimořádná opatření. „Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ zdůraznil ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.