VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V budovách radnic chybí bezbariérové přístupy

Tachovsko – Ze zákona by měly obecní a městské úřady umožnit přístup do všech svých kanceláří i osobám zdravotně znevýhodněným – tedy lidem starším, nemocným, handicapovaným. To se ukazuje jako problém.

19.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

V Boru, Plané, Stříbře sídlí radnice v historických několikapatrových objektech bez výtahu.

Donedávna tomu tak bylo i v Tachově. Výtah na zámku nepovolili památkáři. Přestěhováním úřadu do objektu v Hornické ulici se situace vyřešila, protože tam byl již výtah instalovaný.

Borská radnice sídlí v třípodlažní budově na náměstí. Vybudovat výtah uvnitř poměrně úzkého objektu nebylo možné. „Ne, výtah nemáme a instalovat ho sem nejde,” řekl starosta Petr Myslivec. „Řešili jsme to tak, že jsme vybudovali bezbariérový přístup do budovy z její druhé strany. Tam jsme zrekonstruovali jednu místnost na malý zasedací sál. Pokud přijde handicapovaný člověk, zazvoní si, ohlásí se a úředník za ním dojde záležitost vyřídit právě do této malé zasedačky,” popsal starosta, jak situaci řeší v Boru.

Také v Plané sídlí radnice v historickém a dokonce čtyřpodlažním objektu. Ti občané, kteří si do schodů netroufnou nebo nemohou vyjít, se musí zastavit v kanceláři v přízemí, řeknou, s kým potřebují mluvit a příslušný úředník za nimi přijde. „Trápí mě to a chtěla bych tento problém řešit,” řekla starostka Plané Martina Němečková. „Budeme se touto problematikou zabývat na pracovním jednání zastupitelstva 4. ledna.” V Plané byly možné tři varianty instalace výtahu. První a drahá vedla přes zbourání stávajícího schodiště. Podle druhé a nepříliš ideální by byl výtah přilepen z druhé strany zvenku na budovu. „Podařilo se najít neoptimálnější cestu, kdy by výtahová šachta procházela uvnitř budovy aniž by se muselo bourat schodiště. Přesto by se náklady dostaly, počítám, k jednomu a půl milionu korun. Budeme hledat cestu, jak vybudování výtahu financovat. Dotace jsou obvykle na něco vázány, například na vybudování bezbariérové trasy po městě. Rozhodně chceme instalaci výtahu v budově radnice co nejdříve vyřešit,” řekla starostka Plané.

Problematika trápí i starostu Stříbra Bohumila Červeného. „Dovnitř historicky významného objektu radnice ale výtah rozhodně umístit nelze, památkáři by to nepovolili. Proto by mohl být instalován venkovní výtah, k němuž by byl přístup ze dvora,” řekl starosta. Nicméně ani Stříbro na to nemá dostatek volných finančních prostředků a proto se bude snažit získat dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj. „Prozatím to řešíme tak, jako jinde. Občan se ohlásí v přízemí a příslušný úředník za ním přijde,” dodal starosta. V druhé budově městského úřadu na náměstí mají problém vyřešen, tam je výtah již instalovaný.

Autor: Marie Podzimková

19.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení