Večer v devatenáct hodin 26. září roku 1938 přišel na celnici dozorce finanční stráže Rudolf Říha, aby vystřídal respicienta Mináře a současně přišli i tři další vojáci jako posila. Do noci poslouchali rádio a povídali si o aktuálním dění. „Kolega Minář byl rád, že před týdnem napsal domů dopis, kde se rozloučil s ženou a žádal ji, aby za něj měla ráda děti, kdyby se něco stalo,“ popisuje Říha a dodává, že se Minář uložil k odpočinku a vojáci odešli na půdu, kde byl dobrý rozhled.

V pět hodin ráno, 27. září, se k celnici blížily „podezřelé postavy“. S Minářem se šli podívat na půdu a vzápětí byly vhozeny do zadních dveří první granáty. Rudolf Říha seběhl dolů a telefonoval, že je celní úřad přepaden. „Protože ordneři již zahájili prudký útok, uchýlili jsme se já, respicient Minář a jeden z vojínů do kuchyně, odkud jsme z předsíňky proti dveřím zahájili obranu. Ordneři však vyrazili dveře a dostali se na chodbu, takže jsme ustoupili až do ložnice. V tu dobu jsme mysleli, že jde o skutečnou válku,“ dále popisuje a dodává, že se ze všech stran ozývaly strašné rány. Současně bylo přepadeno oddělení finanční stráže ve vesnici a družstvo SOS v lese.

V době míru začal na Tachovsku teror, přesně před 85 letyV době míru začal na Tachovsku teror, přesně před 85 letyZdroj: Foto: archiv autora

Po krátkém utišení palby se respicient Minář snažil spolu s jedním vojákem zachránit skokem z okna. Vojín prchal k lesu, Minář do vsi. „Od té doby až do sedmi hodin ráno jsem prožíval hotové peklo,“ líčí krutost dne dozorce Říha, který tou dobou už neměl žádné náboje. Myslel, že Minář se zachránil. Jenže, když je přijela osvobodit vojenská posila, jeden z vojáků řekl, že u silnice leží zastřelený příslušník finanční stráže.

Před osmdesáti pěti lety přepadli henleinovci oddílu Freikorps příhraniční Broumov v brzkých ranních hodinách. Cílem útoku byly budovy celního úřadu a finanční stráže. Josefa Mináře zastřelil jeden henleinovec, utrpěl průstřel plic a další nacističtí fanatici ho už polomrtvého ubili pažbami.

Před 85 lety obětoval život za svoji vlast respicient finanční stráže celního úřadu Josef Minář, narozen 16. října 1905 ve Vítějevsi (okr. Polička), zařazen u celního úřadu v Broumově.

Zdroj: codyprint.cz ou-broumov.cz