„Po květnové premiéře v Malovicích u Stříbra jsme slíbili, že program ještě zopakujeme v Erpužicích. Program jsme obohatili o nové fotografie a nejen to. Velký dík patří Městskému muzeu ve Stříbře za vzornou spolupráci. Ale pro historické materiály jsme také jeli do Západočeského muzea v Plzni a dalších institucí, v naprosté většině nám pracovníci ochotně vyhověli. Musím ale přiznat, že shánění starých snímků není jednoduché a stojí plno úsilí," uvedl jeden z autorů pořadu Jan Míkovec.

Páteční program byl nabitý archivními materiály nejen z okolí řeky Mže před vznikem přehrady Hracholusky. Na 100 návštěvníků shlédlo bloky historických fotografií ze života v dnes zaniklých vesnicích Butov, Dolany a Těchoděly z 50. až 60. let, také řadu dokumentů, například z táboření na Úterském potoce z konce 70. let. Neméně zajímavé byly snímky železničního mostu od jeho stavby v roce 1899 až po současnost, výstavby přehradní hráze a silničního mostu mezi Pňovany a Čerňovicemi, mlýnů a pily u Blahoust a smutné pohledy na lidi bourající ves Dolany.

Perlou večera byl dokument od potápěčského spolku OSAC Plzeň. „Díky vzorné spolupráci s klubem jsme získali emotivní video ze zatopených Těchoděl. Diváci tak mohli nahlédnout pod hladinu na pozůstatky vesnice. Krovy s taškami, žebříky, zemědělské nářadí, zdi domů, studny, stromy. To vše zůstává i po více než 50 letech patrné," popsal Míkovec.

„Na konec večera v Erpužicích jsme zejména pro místní občany připravili blok pamětních snímků ze Stříbra a okolí. Absolutní tečku učinil průlet historií obce Erpužice ve fotografiích," doplnil další z autorů, Jan Václav. „Veselé bylo, když někteří na plátně poznali své rodiče nebo sebe a své kamarády," dodal.

Oba protagonisté zároveň děkují všem návštěvníkům, starostovi obce Erpužice Václavu Uhlířovi a Andree Maškové. Pořad Černá řeka se dočká zřejmě další reprízy, a to na jaře ve Stříbře.