„Bohužel se i v naší vísce najdou osoby, které nejen že se nezapojují, ale také si práce ostatních nedovedou vážit a ničí jí,“ poukazuje Milada Huláková, obyvatelka Holostřev.
Smutným příkladem je místní dětské hřiště. „Uklidili jsme ho, ale už za čtyři dny bylo zase plné odpadků,“ podotkla Huláková.
Za nepořádkem prý stojí místní omladina. „Školáci si na hřiště přinesou pití a prázdné lahve pak klidně odhodí. To samé platí například i o papírcích od nanuků,“ dodala Milada Huláková.
Kamile Aubrechtové je zase trnem v oku holostřevský hřbitov. „Stará se o něj můj manžel, který zlikvidoval dvacet let staré nálety,“ uvedla. „V obci navíc chybí kulturní zázemí. Když něco slavíme, tak jedině venku. V létě to ještě jde, ale v zimě není šance,“ řekla Huláková.
Obě ženy mají pro zvelebení prostředí a kulturního života v obci v úmyslu založit občanské sdružení. „To má daleko větší sílu, než kdyby o pomoc na úřadě žádal jednotlivec,“ shodují se.
Holostřevy patří spádově pod Bor. „Vzhledem k tomu, že má město jedenadvacet spádových obcí, nemá tolik času, aby se mohlo věnovat všem,“ uznává Aubrechtová. A právě občanské sdružení by podle ní v jednání s městem o nápravě v obci mohlo výrazně pomoci. „Vím, že s občanskými sdruženími město schůzky pořádá,“ dodala.
Iniciativu holostřevských žen starosta Boru Petr Myslivec vítá. „Je vidět, že jim život v obci není lhostejný,“ uvedl.
Nesouhlasí však s tím, že by radnice jednala pouze se sdruženími. „Stejnou pozornost věnujeme i hlasům jednotlivců,“ podotkl Myslivec.
Pomoc při založení občanského sdružení slíbila Holostřevským Místní akční skupina Český les. „Příslíbená nám byla i pomoc při získání dotace, kterou bychom chtěli použít právě na zvelebení života v obci,“ poukázala Aubrechtová.
Obě ženy doufají, že se jim pro jejich záměr podaří získat ještě jednoho člověka. „Tři lidé jsou totiž minimální počet pro založení občanského sdružení,“ vysvětlila Kamila Aubrechtová.