VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tělo zasypaného muže našli v úterý večer

Kaznějov /FOTO, AKTUALIZOVÁNO/ - Hasiči po muži pátrali od pondělního podvečera. Jeho tělo se našlo v úterý před 21. hodinou.

9.11.2009
SDÍLEJ:

Muže zavaleného kaolinem, který se vysypal ze sila, hledají od pondělního podvečera záchranáři v kaznějovské kaolince. Ještě v úterý před polednem však byo jejich pátrání neúspěšné. Šance na přežití zasypaného pracovníka jsou minimálníFoto: Michal Hrdlička

Muže, kterého v pondělí kolem páté hodiny odpoledne zasypal v místní kaolince obsah betonového sila, se podařilo objevit až po téměř třiceti hodinách intenzivních prací. Tisíc tun kaolinu, který se na něho sesul, pomáhali odstranit i jeho kolegové.

Pracovník velínu se podle našich informací pohyboval pod výsypkou betonového sila. Ta se ale nečekaně i s kusem stěny utrhla a nešťastníka pohřbilo asi tisíc tun kaolinu. „To silo je vlastně obrovský betonový válec, ve kterém je dole upevněn jakýsi kovový trychtýř, který se vytrhl,“ vysvětlil Deníku na místě tragédie jeden ze zaměstnanců firmy, který si nepřál být jmenován.

K další tragédii chyběly dvě vteřiny

Záchranné práce začaly v pondělí krátce po sedmnácté hodině, kdy na místo neštěstí dorazilo šest hasičských jednotek. Následně byl přizván i policejní psovod se speciálně vycvičeným psem. Krátce nato mohlo dojít k další tragédii. „Pes se najednou lekl a začal utíkat z místa, kde s psovodem pracovali,“ říká Michal Hrdlička z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, odkud byl psovod vyslán. „V tom se z vrchu sesul prý zatím největší kus kaolinu a spadl do místa, kde oba ještě dvě vteřiny předtím stáli,“ dodal.

Vedení firmy zatím mlčí

Co bylo příčinou neštěstí, zatím není jasné. V oficiálním tiskovém prohlášení to uvádí vedení společnosti LB Minerals, která kaznějovskou kaolinku vlastní. Generální ředitel firmy Ladislav Matoušek v něm potvrzuje jen to, že pohřešován je jeden zaměstnanec. Jakékoliv další informace ale vedení odmítlo poskytnout do doby, než bude skončeno vyšetřování a ukončeny vyprošťovací práce. Celý případ teď kromě policie šetří i Obvodní báňský úřad v Plzni. Podle našich informací pocházel zasypaný muž z Kaznějova a ve společnosti pracoval už delší dobu.

„Co já vím, bylo mu něco kolem padesátky. Nic bližšího vám ale k celé věci říct nemohu, odpoledne už jsem se do firmy ani nedostal, provoz stojí,“ upřesnil jeden ze zaměstnanců. „Je to obrovská tragédie, celá firma je kvůli tomu na nohou už od pondělka, pokud vím, tak i generální ředitel je od té doby snad ještě pořád na místě,“ řekla Deníku další ze zaměstnankyň společnosti. Ani ona si nepřála zveřejnit své jméno. Ve firmě prý pracuje asi patnáct let a nepamatuje, že by se za celou tuto dobu něco podobného stalo.

Záchranáři hledali skoro třicet hodin

„Není to práce na hodinu, ale spíše na desítky hodin,“ řekl už v pondělí večer řídící důstojník plzeňských hasičů Michal Pathy. Jeho slova v úterý v podvečer potvrdil i mluvčí plzeňských hasičů Jiří Filípek. „Práce pokračovaly v nezměněné podobě prakticky po celý den. Vzhledem k charakteru materiálu, který byl odklízen, a s ohledem na jeho obrovské množství, bylo ale velmi těžké předpokládat, jak dlouho potrvají. Masa kaolinu se přelévala jako voda a kromě místa označeného záchranářskými psy, jsme neměli žádné další indicie, které by nám pomohly lokalizovat místo, kde se zasypaný muž nachází,“ uvedl Filípek.

Na místo dorazil ještě v pondělí večer sací bagr, druhý ho doplnil v úterý dopoledne. Vedením společnosti LB Minerals, která kaznějovskou kaolinku vlastní, byli povoláni i zaměstnanci, kteří vyváželi kaolin stavebními kolečky na pásový dopravník.

Bezpečnostní agentura najatá na střežení objektu v úterý po celý den nikoho z novinářů do areálu závodu nevpustila. Problémy nastaly i dopravcům kaolinu, kteří se během noci začali řadit před branou závodu.

„Můj kolega tu čekal od večera a kaolin začali nakládat až po osmé hodině ráno,“ řekl Deníku jeden z řidičů František Miřík. „Zatím to funguje tak, že nakládá vždy jedno auto a teprve, když opustí areál firmy, může dovnitř další,“ dodal. Během dne se ale provoz firmy téměř úplně zastavil.

Šance přežít byla minimální

Tělo sedmačtyřiceti­letého muže z Kaznějova se záchranářům podařilo najít v úterý večer asi deset minut před jednadvacátou hodinou. Pomoci už mu ale bohužel nedokázali.

„Ve sněhové závěji nějakou šanci máte, pokud si vyhrabete dostatečně velkou vzduchovou kapsu,“ vysvětil lékař Michal Pecka. „U jemných sypkých materiálů je to mnohem těžší, protože konzistencí připomínají spíše řídké bláto. Pokud se člověk zasypaný takovým materiálem nedostane například do nějakého většího prostoru pod troskami, kde se dá dýchat, je šance na jeho přežití už po několika minutách prakticky nulová,“ dodal.

Sled událostí

PONDĚLÍ 9. 11.

16.45 – Násypka sila v kaznějovské kaolince se uvolňuje a i s kusem betonového zdiva padá k zemi. Pracovníka velína, který stál pod ní, zasypává asi tisíc tun kaolinu.

16.49 – Hasiči přijímají hlášení o neštěstí. Na místo vyrážejí dobrovolné jednotky z Horní Břízy, Hromnice, Kaznějova a profesionálové z Plzně–Košutky, Plzně–Slovan a Plas.

19.30 – Záchranáři stále nemají jasno, ve kterých místech se zasypaný muž nachází. Na místo míří psovod českého svazu záchranné brigády kynologů ústeckého kraje a jeho dva kolegové.

21.00 – Hasiči se do hromady kaolinu začínají probourávat jednou z bočních zdí. Dva pátrací psi totiž nezávisle na sobě určili místo, kde se muž s největší pravděpodobností nachází. Nakládka a vykládka kamionů mířících do areálu je zastavena.

23.30 – Hasiči vyskladňují silo sacím bagrem. Velitel zásahu odhaduje práce na minimálně deset hodin. Na místo je povolána krizová služba za účelem poskytnutí pomoci příbuzným hledaného muže.

ÚTERÝ 10. 11.

7.00 – Navzdory celonoční intenzivní práci se stále nepodařilo zavaleného pracovníka najít. Na místě pracují už dva sací bagry, povoláni jsou i zaměstnanci firmy, kteří stavebními kolečky pomáhají odvážet kaolin na pásový dopravník. Před branou závodu stojí několik kamionů přijíždějících pro kaolin.

8.00 – Nakládka a vykládka kamionů v závodě je z části obnovena. Odstraňování vrstvy kaolinu stále pokračuje všemi dostupnými prostředky. Po naložení kamionů čekajících u brány závodu je ale celý provoz zastaven.

13.30 – Vedení společnosti LB Minerals, která kaolinku vlastní, vydává tiskové prohlášení. Z něho vyplývá, že zatím není jasné, proč se násypka utrhla a že záchranné práce dále pokračují.

16.00 – Mluvčí plzeňských hasičů předpokládá, že práce na odklízení sesuté masy kaolinu budou pokračovat až do středečních ranních hodin. Záchranáři zatím nemají žádné další indicie, které by je mohly navést na místo, kde by se měl zavalený dělník nacházet.

20.50 – Záchranáři oznamují, že se jim podařilo ze závalu vyprostit tělo zasypaného dělníka. Lékaři už mu život zachránit nedokázali.


Pavel Korelus, Gery Weschke

Autor: Redakce

9.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 000 Kč

Strojírenští kovodělníci brusič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce ve firmě METALL-SEMIK s.r.o. Polní 1582,Stříbro, jedná se o prostředí kde se používají barvy, aceton, fyzicky náročná práce , noční a denní směny, domluvení schůzky nejlépe po tel.domluvě, Nechoďte prosím na uvedenou adresu, osobní kontakt Zárečná 1520/67, Tachov,každý pátek 14.00-15.30 hod.,-po tel. domluvě. Pracoviště: Maxdim s.r.o.(kontaktní adresa), Zárečná, č.p. 1520, 347 01 Tachov 1. Informace: Hana Lycholatová, +420 773 906 262.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 23 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: místo výkonu práce Dukelská č.p. 1427, 349 01 Stříbro, noční provoz, výhodou zkušenosti ve strojírenském provozu, gramotnost, manuální zručnost, výhody: příspěvek na dopravu, dovolená 5 týdnů, 13. plat, závodní stravování, stravenky ve výši 80,00 Kč, příspěvek na volnočasové aktivity a masáže, firemní kulturní akce, výhodné tarify od T-Mobile, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Kermi s.r.o., Dukelská, č.p. 1427, 349 01 Stříbro. Informace: Věra Ulipová, +420 374 611 272(7:00-15:30hodin).

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 500 Kč

Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 23400 kč. Volných pracovních míst: 100. Poznámka: místo výkonu práce okres Tachov, převážně ve firmě RSF Elektronik spol. s r.o., nechoďte prosím na uvedenou adresu,kontakt po tel. od 8.00-16.00 hod.,, Požadujeme: , - manuální zručnost, preciznost, dobrý zrak, učenlivost, spolehlivost, - dodržování technických postupů, - crimpování, letování, vizuální kontrola, příprava, - zkušenost z kabelové výroby výhodou, Jiné výhody: odměna za docházku, prémie, roční bonus, nadstandartní přesčasové příplatky. Pracoviště: Disten system s.r.o.(prac. okres tachov), Forstova, č.p. 1670, 349 01 Stříbro. Informace: Žaneta Benediková, +420 773 971 635.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dlouhý Újezd 175, 347 01 Tachov , Montáž součástek do reproduktorů. , Zaměstnavatele, prosím, nekontaktujte v průběhu měsíce července z důvodu celozávodní dovolené!!!. Pracoviště: Cap - česká audio produkce s.r.o., 347 01 Tachov 1. Informace: Petra Mrákotová, +420 374 616 651.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Ilustrační foto.

Výbuch plynu zranil osoby

Úspěšný dorost na Julisce

Stříbro – Mistrovství České republiky juniorů a juniorek, dorostenců a dorostenek v atletice hostila pražská Juliska. Mítinku se účastnilo v barvách stříbrského atletického oddílu celkem šest závodníků.

Ardeleánu jede do Prahy, Svoboda míří do Liberce

Tachovsko – V zahajovacím kole nového soutěžního ročníku nejvyšší fotbalové soutěže Fortuna ligy nebudou chybět také dva reprezentanti Tachovska.

FOTO: Zachraňují vzácné kytky z luk Na požárech

Tachovsko – Vzácné rostliny mizí z luk v těsné blízkosti hranic. Lidé zde přestali tradičně hospodařit, a tak louky pomalu zarůstají dřevinami. Proto je nutné náletové dřeviny vykácet a o louky se postarat.

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Západní Čechy - Kde podle vás vaří nejlepší pokrmy? Kde chodíte nejraději na čepované pivo? Hlasujte v anketě Deníku o nejoblíbenější provozovnu, deset hlasujících čtenářů vylosujeme a odměníme.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT