Dospělí už sami nemají chuť si něco pořizovat, ale osmiletá vnučka Andulka a třináctiletý Standa po mazlíčku stále touží, akorát jej vždy mají krátce. „Je to hrozné. Už jsme přišli asi o deset koček a dva psy. Verdikt je vždy stejný, zvíře je vždy umláceno nebo otráveno," popsala Helena Kokrmentová.

„Vloni jsme takto přišli o zvláštně zbarveného tříletého kocourka, měl krásnou šedou barvu a byl to mazlík rodiny. Umíral tři dny na otravu. Už jsem žádnou kočku nechtěla, ale pak se známým narodilo zajímavé kotě s pískovou barvou a vnoučata ho moc chtěla, tak jsme si vzali," uvedla dále.

Teď je kotěti pět měsíců a už zažilo hrozný střet. „Hlídali jsme ho na zahradě, jen na pár minut jsme odešli a už leželo u plotu jako mrtvé s rozbitou hlavou. Podle veterináře utrpělo úraz větším tupým předmětem a rozhodně si to nemohlo udělat samo. Vypadá to, jako by jej někdo přímo praštil lopatou a pak přehodil přes plot," řekla smutně Kokrmentová.

Kotě se zatím nemůže skoro vůbec hýbat, přes rychlý veterinární zásah je zatím nemohoucí, nechodí, samo se nenažere, kálí pod sebe. Podle lékaře se však z toho zřejmě vylíže. „Bylo mi hlášeno lidmi, že podobných případů je v této lokalitě více. Toto kotě se z toho možná za čas dostane a určitě si tento úraz samo neudělalo. Lidé by měli podobné případy hlásit na policii. Navíc ze svého oboru vím, že zde nastupuje i velká citová a psychická újma, to vše se bere v potaz. Každopádně by se lidé neměli bát a začít se bránit," uvedl veterinář Jan Jarolím ze Stříbra.

V rodině Kokrmentů tím nejvíce trpí děti. „Já jsem opravdu doufal, že tomuhle kocourkovi, Tedymu, se nic nestane. Mám ho rád, se sestrou Andulkou si s ním rádi hrajeme. Ale teď jsme smutní," hladil ležícího kocourka třináctiletý Standa Kokrment.

Policie zatím žádné konkrétní hlášení nedostala. „V poslední době jsme upozornění na uvedené jednání neobdrželi," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Jiroušková s tím, že se může jednat o přestupek i o trestný čin.

V případě přestupku jej řeší příslušný městský úřad. Pokud by ale policie jednání kvalifikovala jako trestný čin, hrozí pachateli odnětí svobody až na dva roky. Kdyby ovšem pachatel způsobil zvířeti trvalé následky nebo smrt, může jít do vězení až na tři roky.

„Pokud by občané měli poznatky, že se v jejich okolí děje něco podobného, ať neváhají a obrátí se na policii," dodala mluvčí.

Martina Sihelská