Za uplynulý rok si půjčila 216 titulů – knih a časopisů. Bára byla jednou z účastnic Noci s Andersenem, akce, při které děti z pátku na sobotu přenocovaly v prostorách knihovny.

Tachov

Nejpilnější dětská čtenářka zavítá do tachovské knihovny tak jednou týdně. „Nejraději mám pohádky a příběhy o zvířátkách," řekla Deníku nesměle Barborka.

Při Noci s Andersenem se stala součástí jednoho ze tří týmů, které v pátek večer plnily různé úkoly. „Připravili jsme pro děti vědomostní soutěž s otázkami věnovanými literatuře," upřesnila jedna z knihovnic, Alena Semecká.

Po úvodní části následovala návštěva. Mezi děti přišli hasiči, kteří hovořili o prevenci před požáry a o tom, co dělat při požáru, jak se zachovat a podobně.

„Pak už následovala večeře a po ní si děti samy vyráběly dekorace na trička. Měly si nějaké jednobarevné triko přinést a tady jsme je pak učili různé techniky, jak tričko zkrášlit," shodly se knihovnice Alena Semecká a Jitka Krčková.

Ještě než se děti uložily, absolvovaly zábavný večer s různými hrami, společně si četly a promítaly pohádky. Před večerkou je pak čekal bobřík odvahy.

Planá

V Plané se v knihovně sešel přibližně stejný počet dětí jako v Tachově. Knihovnice hned v úvodu vyhlásily a ocenily nejlepší čtenáře, kteří vzešli z celoroční Čtenářské ligy.

„Dětem přidělujeme po celý rok body. Body dostávají za každou návštěvu, za výpůjčky, za účast na akcích pořádaných knihovnou a za čtenářský deník, který si vedou," informovala Deník knihovnice Ivana Vasuková.

Děti v plánské knihovně při noci s Andersenem.

Ti nejlepší ze Čtenářské ligy strávili noc na sobotu v prostorách knihovny. Ovšem nejen tam. „Součástí programu Noci s Andersenem byla letos exkurze do kina. Tam se děti mohly podívat do zákulisí, do promítací kabiny a dokonce mohly sledovat jeden ze starších filmových týdeníků, které se kdysi hrávaly před představeními," popsala Vasuková s tím, že součástí večera byly soutěže, kvízy a volná zábava v sále kulturního střediska se společenskými hrami a reprodukovanou hudbou.

A samozřejmě čtení. Děti se střídaly v předčítání kapitol z úspěšné knihy pro mládež Deník malého poseroutky. A vymýšlely vlastní příběhy.

Jednou z účastnic Noci s Andersenem v Plané byla dvanáctiletá Štěpánka Novotná, která do Plané dojíždí z nedaleké osady Boudy. Ve Čtenářské lize skončila třetí s 212 body. „Nejraději mám dobrodružnou literaturu a knihy o koních," řekla Štěpánka Deníku s tím, že z dobrodružného žánru preferuje Foglarovy Rychlé šípy. A v současné době má rozečtenou dobrodružnou knihu pro mládež Holubí pošta, jejímž autorem je Arthur Ransome.

„K mým oblíbeným autorům patří ještě Bonnie Bryantová, která píše dívčí romány a o koních," dodala Štěpánka. Ona sama zkoušela psát různé příběhy, ale zatím ne pro zveřejnění, spíše jen tak pro sebe.

Dětské oddělení plánské knihovny má v současné době evidováno kolem 250 čtenářů. Ti se kromě Čtenářské ligy zapojili také do pohádkové olympiády, která byla rovněž vyhodnocena. Trvala sedm týdnů a každý týden odpovídaly děti na deset otázek. Vítězkou se stala Pavlína Vomáčková před Monikou Dang a Annou Konrádovou.