Právě tam místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu přicházející jaro. Nyní je Vítání nejmasovější ornitologickou akcí vůbec. Také na Tachovsku je pravidelně organizována a v sobotu se zájemci o ptačí zpěv sešli v Knížecí aleji v Tachově.

Už od brzkých ranních hodin ornitologové rozmístili poblíž aleje speciální sítě, do kterých se chytlo několik opeřenců. Ty pak ornitologové okroužkovali a pustili zpět do přírody. Návštěvníci tedy měli možnost vidět vlastní odchyt ptáků, jejich kroužkování a hlavně vyprávění o ptačí říši od odborníků – ornitologů Pavla Řepy a Mileny Prokopové. „Do sítě se samozřejmě ptáci chytají vždy za nějakým vědeckým účelem. Nesmí se chytat třeba v zimě, kdy by mohlo dojít k prochlazení chycených ptáků nebo za deště. Sítě se často musí vybírat," přiblížila problematiku Prokopová. Ornitologové poukázali na množství různorodých hlasů, které v aleji je možné slyšet. Asi nejčastějším je hlas pěnkavy, která je naším nejběžnějším ptákem.

Do sítí se chytili také šoupálek krátkoprstý, sýkora babka a střízlík. Viděna byla i červenka, kterou si Česká společnost ornitologická pro letošek zvolila jako Ptáka roku. „V mém stohektarovém obvodu pozorování byly opakovaně obsazeny tři hnízdní okrsky. Červenka je pták, který se i více rozšiřuje do měst," poukázal ornitolog Pavel Řepa.

Zájemci, kteří nestihli sobotní Vítání v Tachově, mají v Západních Čechách už jen jednu příležitost a musí vyrazit za hranice okresu. Další Vítání ptačího zpěvu se totiž koná až v Dobřanech a to v sobotu 
28. května, sraz účastníků je v 6 hodin na vlakovém nádraží.