„Letos je výstava instalována podvanácté. Pokaždé je však jiná a pokaždé se zde objeví nové exponáty. Výstava bude přístupná o vánočních svátcích 25. a 26. prosince a poté 1., 2. a 9. ledna, vždy od 14 do 16 hodin,“ uvedl za organizátory Pavel Podolský.
Pořadatelé připravili více než 200 druhů jesliček. „Najdeme zde jesličky jednoduché i precizně umělecky či řemeslně ztvárněné, miniaturní i v životní velikosti. Na své si přijdou vyznavači přírodních materiálů jako je papír, vosk, látka, kůže, kukuřičné šustí, dřevo a podobně. Najdeme zde však i materiály méně obvyklé, například sklo, keramika, alabastr, cín, olovo, nebo materiály vzácné, postříbřené nebo pozlacené. Samozřejmě najdeme také jesličky mechanické, s hracími strojky, ale i malované dětské, kde všechny postavičky jsou dětské, nebo skautský betlém s typickým týpí a s výjevy ze skautského života,“ uvedl dále Podolský s tím, že betlémy pocházejí z českých a moravských krajů, ale i z různých koutů světa, třeba z Bavorska, Španělska, Ruska, Řecka, Kolumbie, jižní Afriky, Orientu, Madagaskaru. K vidění jsou díla od drobných jesliček ve skořápkách nebo lasturách až po betlém v životní velikosti, od známých autorů (Aleš, Lada, Wenig) až k tvůrcům zcela anonymním.
Tvůrci čerpali podle něj inspiraci v prostředí, ve kterém žili, anebo naopak popustili uzdu své fantazii a přinesli nový styl a nový pohled na betlémskou scénu. „Všechny vystavené jesličky mají jedno společné, všechny jsou upřímné. Popisovaný příběh je totiž jen jeden: jesličky ukazují dítě, které nám přináší naději,“ dodal.
Výstava je výsledkem spolupráce farností Stříbra a bavorského Vohenstraußu.