VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kůži humanitární pracovnice aneb Když je třeba pomoci nemocným dětem

Tachovsko - Redaktorka Deníku Martina Sihelská se snaží pomáhat druhým a doporučuje to iostatním.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Sbírka pro Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Plzeň LochotínFoto: DENÍK/Martina Sihelská

Pomoc. Jednoduché slovo skrývající řadu možností. Pomoci můžeme nejen bližnímu, jak bývá kázáno, ale i úplně cizímu. Protože cizí je také náš bližní. Pomoci lze sousedovi s dřívím, staré paní s nákupem, nešťastnému řidiči s odtahem vozu. V dnešní době jdou příkladem také mezinárodní pomoci při přírodních katastrofách či slabým státům. A pak jsou, těch je pravděpodobně nejvíce, různé charitativní sbírky. Pro nevidomé, pro sociálně slabé, tělesně postižené a další. Přispívám kde můžu, samozřejmě v rámci svých možností. Stejně jako vy hodíte mince do kasičky na ulici, když vás někdo poprosí, zda něco podpoříte. To je jedna strana mince.

Druhá strana mince, uspořádání sbírky

Vyzkoušela jsem si sama, kolik práce obnáší uspořádání sbírky. Zkusím připomenout krok po kroku, i když možná něco zapomenu. „Ráda bych poděkovala za péči vašeho oddělení, kterou jste věnovali mému nemocnému dítěti. Všimla jsem si tu, že dlouhodobě ležící děti nesmí na hernu a na pokojích se nudí. Nemohla bych vám pro ně přivézt nějaké hračky či něco obdobného,“ ptám se sestřičky, která si chodí s dětmi hrát a vytváří s nimi různé dekorace. „Tak snad, kdyby vám přebývaly nějaké rukodělné pomůcky. Děti rády něco vyrábějí, třeba navlékají korále, malují obrázky, vystřihují, pletou bužírky, to víte, peníze od sponzorů musíme vydat na léky a přístroje, na tyto relativní drobnosti moc nezbývá,“ říká herní pracovnice Liduška Romová. Přikyvuji hlavou. Rozumím. Vždycky jsem dceři něco takového vozila, často tam leží i měsíce. A vždycky jsem podělila i ostatní děti na pokoji, bylo mi jich líto.

A zrodil se nápad

Mířím na městský úřad. „Dobrý den, co vše bych musela udělat, abych mohla uspořádat sbírku pro děti,“ táži se. Ochotná paní poradí, a tak se dozvím, že nejproblematičtější je sbírat na něco peníze, zatímco sběr věcí či hraček má jiné podmínky. Takže volám do nemocnice, zda mi dají potvrzení, že pro jejich oddělení pořádám sbírku rukodělných pomůcek. Pak hledám záštitu. Nacházím. S jejich souhlasem začínám dělat propagaci. Potvrzení z nemocnice namnožím, originál nesu na městský úřad, a další kopie zůstávají zaštitujícímu a pořadateli, tedy mě. Možná by pomohla média. Na vlastní náklady telefonuji, kopíruji a roznáším letáčky. Mám dát někomu peníze do kasičky, nebo si sama poplatit něco, co bude pro dobrou věc, vždyť je to jedno. Začínám ve volném čase obcházet podnikatele a obchody. „Dobrý den, přidáte mi cokoliv pro zábavu dlouhodobě nemocných dětí?“ A podstrkuji informační leták. Někteří mě odbydou hned, jiní se nedůvěřivě dívají. „Chcete papíry, lepidla, štětce, pastelky, barvičky? No, já vám něco teda dám, ale doufám, že si z toho pak neotevřete svoje papírnictví,“ padla i jedna odpověď. Neúspěchy střídají úspěchy. Vcházím do knihkupectví. „Říkáte pro nemocné děti? No, rukodělné pomůcky žádné nemám, ale tak vám dám pár knížek, to děti také zabaví,“ nabízí prodavačka. Další nápad. Pro obyvatele zřídím jedno odběrné místo. Lidé postupně přinášejí tašky, kde jsou jak nové věci, tak věci po jejich dětech, hry, pexesa, pohádky na DVD, bavlnky, zbytky pastelek, hračky a vše, co se dá zužitkovat.

Divadlo přidá i drahou elektroniku

Divadelní soubor Divoch nabízí hodnotný dar. „Můžeme koupit na jeden pokoj třeba televizi či přehrávač, neměli by zájem?“ přišla s návrhem vedoucí souboru Hana Chválová. Volám do nemocnice. „To je senzační, na všech pokojích ještě elektroniku nemáme. Je jedno, čím přispějí, ale nedávno se nám rozbily hry na televizi, ty by se zrovna šikly,“ má radost herní pracovnice. Hlásím stav. Uzavírám sbírku. Páni, je toho docela dost. Asi se mi to do mého osobáku nevejde. Hledám větší vozidlo, protože se mnou pojedou i divadelníci, kteří zdarma zahrají dětem na herně krátkou pohádku.

Den D je tady

Sehnala jsem transportér a ochotného šoféra. Nic nechce, to je zase jeho příspěvek pro děti, že jim to odveze. Mám radost. Nakládáme auto, trvá to docela dlouho, než to rozumně poskládáme. Beru fotoaparát, abych mohla lidem ukázat, kam jejich příspěvky dorazily. Volám do nemocnice, zda nás pustí přes bránu. Ano, očekávají nás. Další práce nás čeká u vchodu. Sestřičky přivezou pojízdné lůžko a nakládáme dárky, které dovezeme na hernu Dětské kliniky v Plzni. Přijímá nás vrchní sestra. Když si odbydeme veškeré formality, přijdou děti, které mohou na hernu, aby se podívaly na pohádku. Pak jdeme za těmi, které chodit nesmí. Nejdříve se však musí použít desinfekce, abychom jim více neublížili. Na pokojích je mi smutno. Nemocné děti sice mají radost z dárků, ale každé se nás ptá, kdy půjde domů. Vidím, že i divadelníci nemají daleko do pláče. Každému dítku něco hezkého poví a darují. Po rozloučení jsme v autě dlouho tiší. Víme, že jsme pomohli, ale víme, že to je kapkou v moři. Kolik je takových dětí? A nejenom těch nemocných, ale také chudých či týraných. Kdo pomůže jim? Můj závěr je jednoduchý. Každý, kdo je zdravý, je i bohatý. Kdyby si každý takový člověk našel své dušičky, kterým by mohl pravidelně pomáhat, svět by mohl být veselejší. Aspoň o stupínek. Zůstala jsem u toho také.

Autor: Martina Sihelská

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha prodejny. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Panenská 2181, 347 01 Tachov., Schůzku je nutné předem telefonicky domluvit od pondělí do pátku od 9:00 hod. do 15.00 hod. !!! Doporučenky nemůžeme potvrzovat do 3 dnů, jelikož jezdíme po celé republice., Požadujeme: Příjemné vystupování, zaměstnavatel požaduje výpis z rejstříku trestů, spolehlivost, dochvilnost.. Pracoviště: Pharm invest s.r.o.planá, Plzeňská, č.p. 916, 348 15 Planá u Mariánských Lázní. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 200 Kč

Prodavači smíšeného zboží pomocný prodavač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce Rozvadov č.p. 227. Pracoviště: Hanh ngo van (prac.rozvadov), 348 06 Přimda. Informace: Doan Van Sang, +420 607 865 017.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 15 000 Kč

Asistenti pedagogů Asistent pedagoga v MŠ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: MŠ Rozvadov, Praxe nerozhoduje, kladný vztah k práci s dětmi, občanská bezúhonnost, aktivní přístup k práci, sociální cítění, ochota pomáhat. , Odborná kvalifikovanost pro AP dle zákona o pedagogických pracovnících - popřípadě možnost účasti na kurzu dalšího vzdělávání DVPP,pracovní doba 40. hod. týdně. , Kontakt možný osobně na uvedené adrese, telefonicky denně od 8.00 - 13.00 hod. nebo emailem ms.rozvadov@quick.cz. Pracoviště: Mateřská škola rozvadov, 348 06 Přimda. Informace: Lenka Filová, +420 374 795 114.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Černošín, Plánská 270., V případě zájmu zašlete, prosím, emailem svůj životopis a motivační dopis., Středisko Víteček" v Černošíně - nestátní zařízení pro pomoc dětem a dospělým se zdravotním postižením a jejich rodinám. Výběr zaměstnance z přihlášených zájemců proběhne formou výběrového řízení. Nástup možný ihned po vyhodnocení výběrového řízení. Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., , Náplň práce: , - přímá práce s klienty (dětmi a dospělými lidmi se zdravotním postižením a seniory) - ve Středisku Víteček v Černošíně, v domácnostech klientů nebo na jiných místech dle potřeby klientů (zejména v oblasti okresu Tachov a Cheb). Větší část pracovní náplně probíhá ve všední dny mezi 8 a 16 h, cca 20% pracovní doby pak zaměstnanec pracuje o víkendech, svátcích, odpoledních nebo nočních směnách., - vedenní související dokumentace, - jinné činnosti dle potřeby, , Požadujeme:, - odpovídající odborné vzdělání (sociální, zdravotnické nebo pedagogické) nebo ochotu si vzdělání doplnit formou rekvalifikačního kurzu, - hlubokou osobní motivaci, - pěkný vztah k dětem a lidem s postižením, seniorům, trpělivost, laskavost, - dobrý zdravotní stav (práce je fyzicky i psychicky náročná), - flexibilitu, kreativitu, samostatnost, ochotu se učit nové věci, - časovou flexibilitu (cca 80% práce probíhá ve všední dny 8-16 h, cca 20% pak jsou odpolední, noční nebo víkendové směny), - ochotu respektovat autoritu, schopnost práce v týmu , - řidičský průkaz B. Pracoviště: 15. přední hlídka royal rangers v čr(černošín), Plánská, č.p. 270, 349 58 Černošín. Informace: Michaela Rusňáková, +420 724 512 289.


Z oslav v Plané
57

OBRAZEM: Horníci slavili v Plané

Videosouhrn 17. července 2018

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Zápasníci přivezli dvě stříbrné medaile

Stříbro – Mezinárodního turnaje v zápase ve volném stylu, Memoriálu J. Klepca, který se konal v Ostravě se zúčastnili borci stříbrského zápasnického klubu.

Záchranáři na Hracholuskách pracují 24 hodin denně

Plzeňsko - Nejkrizovější bývají víkendy, kdy je na oblíbené vodní ploše více lidí.

FOTO: Lhota má opět čistý rybník

Lhota u Stříbra – Na návsi ve Lhotě u Stříbra je pod kapličkou rybník. Ten byl poslední rok vypuštěn, aby byly provedeny různé stavební úpravy a vyčištění.

Premiéru zažijí na Hradech CZ Jelen, Adys i Lenny

Švihov – Za necelé dva týdny se ve Švihově nad vlakovým nádražím sejdou tisíce lidí, aby si užily hudební festival Hrady CZ, který tam letos přiveze 22 interpretů. Ti zahrají jako již tradičně na dvou pódiích, kde na sebe budou vystoupení navazovat.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT