Několik hasičských jednotek, zdravotnická záchranná služba a městská policie se v úterý dopoledne sjely ke kotelně na sídlišti Rapotín, aby cvičením s tématem záchrany osob prověřily svoji připravenost a akceschopnost. Místem pro cvičení byl vybrán labyrint chodeb s infrastrukturou, který se pod sídlištěm vine v délce několika stovek metrů.

Na cvičení se podílely zhruba čtyři desítky záchranářů. „Cílem cvičení je záchrana osob z podzemního kolektoru a likvidace požáru elektroinstalace ve stísněném prostředí," upřesnil Deníku velitel cvičení Pavel Hrůša.

Situace byla nasimulována takto – na místě se prováděla údržba elektroinstalace, při ní došlo k úrazu elektrickým proudem a následnému požáru. „Na místě zůstaly dvě zraněné osoby a naše jednotka provádí záchranu osob a likvidaci požáru," uvedl dále Hrůša.
Dva figuranti byli umístěni v útrobách šachet pod rapotínským sídlištěm a úkolem záchranářů bylo je najít, provést základní ošetření a dopravit je ven z podzemí.

„Prostor pro pohyb tam není velký, chodby kolektoru jsou zhruba padesát centimetrů široké a výška se pohybuje kolem jednoho a půl metru. Právě proto tohle cvičení provádíme, protože se stává, že občas do podobných kolektorů zalézají různí lidé, kteří tam nemají co dělat, případně si v nich hrají děti. I když je to zabezpečené, tak se tam občas dostanou," uvedl důstojník.

Na Tachovsku se v posledních letech naštěstí žádná tragédie, která by si vyžádala zásah podobný tomu, který záchranáři na sídlišti nacvičovali, nestala. Na Plzeňsku už ale hasiči několikrát lidi z kolektorů zachraňovali.

Cvičení se zúčastnily jednotky Hasičského záchranného sboru Tachov, Sboru dobrovolných hasičů Tachov, Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje a Městská policie Tachov.

„Cvičení se připravuje hodně dopředu, protože se musí domluvit vše potřebné s majitelem objektu i s ostatními složkami integrovaného záchranného systému. Pro zasahující jednotku je cvičení velmi náročné, protože se děje v dýchací technice, prostory jsou uměle zakouřené. Nasadili jsme rovněž lezeckou skupinu, která pomocí lan vytahuje osoby z kolektorů," uvedl Hrůša.

Podobná cvičení v rámci záchranného systému jsou pravidelná. Západočeští záchranáři chystají na příští rok velké mezinárodní cvičení, které bude ve spolupráci s provozovateli ropovodu, který Tachovskem vede.