VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lázeňském parku bude více erotiky. Sochaři se tak drží tématu sympózia

Konstantinovy Lázně - Údery paličky o dláto, či řezání motorovou pilou. To jsou zvuky, které se v těchto dnech nejčastěji ozývají z lázeňského parku v Konstantinových Lázních.

27.8.2014
SDÍLEJ:

BARTOLOMĚJ ŠTĚRBA si pro svoji dřevěnou sochu milující se dvojice vybral sádrovou předlohu. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Ne, nekácí se tady žádné vzácné stromy. To sochaři zakousávají své nástroje do mohutných částí statného dubu, aby jej změnili v umělecká díla. Po několika letech totiž byla tento týden znovu obnovena tradice dřevosochařských sympózií, kterých se uskutečnilo už deset ročníků. Některé sochy z předchozích sympózií jsou v lázeňském parku k vidění dodnes.

V dvacetihektarovém parku je umístěna galerie dřevěných soch, která mu dodává estetičtější vzhled a navozuje příjemnější a atraktivnější atmosféru pro lázeňské hosty i ostatní návštěvníky.

„Nejsou to ale všechna díla z minulých ročníků. Některá prostě vlivy počasí a střídání ročních období nepřežila. Ale několik je jich tu stále a pravidelně se udržují," řekla Deníku obchodní manažerka společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně Dana Bešťáková.

Také díla z letošního ročníku v parku zůstanou. Zatím je čtveřice umělců zpracovává u jedné z cest, definitivní místo pro ně bude teprve vybráno.

U sochařů se často zastavují při své procházce lázeňští hosté. „Naši hosté mohou přímo sledovat práci dřevosochařů a uměleckých řezbářů a obdivovat, jak pod jejich rukama vznikají z neforemných kusů dřeva sochařská dřevěná díla od počátečního hrubého zpracování až do posledních tahů dlát," dodala Bešťáková.

Účast na letošním ročníku přislíbili Bartoloměj Štěrba, Jiří Černý, Ivan Šmilauer a Míla Černá. Ti také obří dubové špalky opracovávají. Téma je pro všechny jednotné a poněkud eroticky laděné Jak přijít o panictví.

„Téma jsme se dozvěděli tak tři až čtyři týdny před zahájením," sdělil Deníku jeden z účastníků, Bartoloměj Štěrba.

Ten pracuje na soše, která zobrazuje nahou milující se dvojici. Jako předloha mu slouží zhruba půlmetrová sádrová socha vášnivé dvojice. „Tu jsem si ale nepřipravil teď před sympóziem. Je to starší věc a když jsem se dozvěděl téma letošního ročníku, řekl jsem si, že se to k němu hodí," vysvětlil.

Dlátem opracovává svůj dubový kmen také Míla Černá. Té jako předloha posloužila přibližně patnácticentimetrová soška, na první pohled spirálovitá. „Po dokončení bude dílo z jistého úhlu připomínat ženu, z dalšího úhlu zase dvojici milenců," řekla Deníku sochařka.

Další umělec pracuje na dvojici, muži a ženě, která sedí proti sobě na dřevěné lavici.

Sochařské sympózium je zatím ve své polovině, umělecká díla dostávají pomalu, ale jistě svoji konečnou podobu. Umělce neodradí ani déšť, mohou se při práci schovat pod přístřešek. Ale někteří to nedělají, aby na své dílo lépe viděli.

Práce by měly být dokončeny a představeny veřejnosti v sobotu. „Velkou vernisáž ale dělat nebudeme. Snažíme se tradici dřevosochařských sympózií po pěti letech obnovit, a tak ve větším pojmeme ten další ročník," uvedla obchodní manažerka pořádající společnosti.

Autor: Jiří Kohout

27.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení