Chovatelka psího plemene boxer Jitka Baxová z Kladrub se účastnila Mistrovství světa ve výkonu psů plemene boxer v maďarském městě Orosháza, odkud přivezla čtrnácté místo a z Čechů byla nejlepší.

V Maďarsku soutěžila s tříapůlletým Sirem Sashou ze stanice Czech Ja–Ka. Ten je v soutěžích podobného druhu jako doma. „Je cvičen odmala, takže se ničeho nebojí a jezdíme na spoustu závodů,“ uvedla Jitka Baxová. „V těch posledních si nevedl špatně, byl dokonce z českých psů nejlepší, ale získal málo bodů. Tento závod měl tři disciplíny, každou za rovnou stovku bodů. První byla stopa, pes musel jít po vyznačené trase a hledat, tomu se říká pachová práce,“ vysvětluje Baxová.

„Další disciplínou je poslušnost, zde se hodnotilo, jak pes reaguje na povely. Poslední je pak obrana. Celkově jsme si vedli docela dobře, ale na přední místa to, bohužel, nestačilo, tak snad příště,“ doufá v lepší výsledky na jiném klání chovatelka, která si z loňského mistrovství světa přivezla stříbro.

Soutěž v Maďarsku jí však prý dlouho utkví v paměti. „Ta organizace tam byla celkově dost zmatená, pořád se na něco čekalo. Ale, co mě pak zaskočilo nejvíc bylo to, že postupem času se závod proměňoval v něco podobného jako CzechTech. Pořád hrála dunivá hudba, a to nebylo zrovna příjemné,“ měla rozporuplné pocity z maďarských pořadatelů chovatelka.

Od dalších soutěží ji ale tato zkušenost neodradila. „Boxeři jsou mojí láskou a ráda s nimi cvičím. Těším se na srpen, kdy bude ve Staňkově mistrovství České republiky,“ plánuje účast v dalším závodu Baxová. „Psům se věnuji od dětství, dříve jsem sice toužila po německém ovčákovi, ale maminka moc chlupatého psa domů nechtěla, a tak jsme jako kompromis zvolili boxera. Dnes mám dva. Ale možná si ještě přece jenom ovčáka někdy pořídím,“ smála se chovatelka.