Paní Marie pochází z Chlumku na Moravě a její manžel z Velké Chmelné na Šumavě. Na Tachovsko se přistěhovali v roce 1946 se svými rodiči. „Seznámili jsme se ve škole, byli jsme spolužáci. Manžel byl z Malého Rapotína, já z Velkého Rapotína,“ řekla Deníku Marie Pendlová.

„Když jsme chodili do školy, František mě hodně zlobil. Ale říká se, že co se škádlívá, rádo se mívá. To se u nás přesně naplnilo. Od šestnácti let jsme spolu chodili a ve dvaceti jsme se brali,“ doplnila nevěsta.

Ta se po základní škole učila ve dvouleté zemědělské škole v Zálezlech, poté pracovala v zemědělském družstvu, pak v závodě Kozak a naposledy ve firmě České magnety. Ještě donedávna vypomáhala v tachovském podniku Novasport. „Ještě loni jsem tam občas vypomáhala, když zavolali,“ dodala.

František Pendl nastoupil po ukončení základní školy do zaměstnání. Pracoval v tachovské mlékárně a poté u Jednoty, kde působil až do roku 2001, kdy odešel do důchodu.

„Vychovali jsme dvě děti, dceru a syna. A máme čtyři vnuky,“ řekl nám. Největší zálibou Pendlových je zahrádka, pro oba je koníčkem. Na zahradě mají postavenou chatku a v zeleni tráví podle svého vyjádření prakticky celé léto.

Při zlaté svatbě, na které se sešli nejbližší příbuzní a přátelé, si Marie a František Pendlovi znovu vyměnili snubní prstýnky a dali si manželský polibek.