Od středy je ve výstavních prostorách muzea k vidění výstava, která fotografickou i názornou formou tohoto obyvatele Českého lesa představuje.

Výstava má název Zaostřeno na bobra. „Expozice představuje život bobra evropského. Návštěvníci se mohou těšit nejen na zajímavé informace ze života bobra, na ukázku bobřího domova a další zajímavosti,“ sdělila Deníku Barbora Nováková ze Správy CHKO Český les.

Kromě základních informací o bobřím jídelníčku, domově nebo rodině, se návštěvníci výstavy dozví také o výzkumu bobra, jeho ochraně a rozšíření v České republice s důrazem na Český les. Expozici vévodí věrný model bobřího domova, sestavený ze skutečných přírodnin a preparovaných exponátů bobrů evropských.

„Autoři výstavy nezapomněli ani na spoustu zajímavostí. Zvídavý návštěvník výstavy může zjistit, co má bobr společného s člověkem, proč používá ledničku nebo třeba skluzavky. Výstava je určena jak pro dospělé, tak pro děti, které na výstavě čeká barevný průvodce výstavou. V něm najdou spoustu her, úkolů a otázek. Odpovědi na ně najdou děti právě na výstavě,“ doplnila Nováková.

Výstava je putovní, z Tachova se přesune do Městského muzea v Mariánských Lázní. Poté bude nabídnuta do škol a ostatních muzeí Plzeňského a Karlovarského kra­je.

„Výstava vznikla ve spolupráci Správy CHKO Český les a Českého svazu ochránců přírody Sylva Lunae za finančního přispění Karlovarského a Plzeňského kraje, Města Tachov a ze společného programu Českého svazu ochránců přírody, Ministerstva životního prostředí a Lesů ČR Ochrana biodiverzity,“ doplnila.

Na výstavu o bobrovi evropském v Českém lese naváže vybudování nové naučné stezky v severní části CHKO Český les, jejíž součástí bude bobří pozorovatelna. Naučná stezka bude otevřena pravděpodobně v září letošního roku.

Středeční vernisáž zahájil vedoucí Správy CHKO Český les Jindřich Horáček. Výstava potrvá do 30. září.