Požár byl nahlášen na tísňovou linku 112 v úterý krátce před tři čtvrtě na osm večer náhodnou kolemjdoucí, která uviděla z chatky se valit kouř.

„Na místo okamžitě vyjeli místní profesionální i dobrovolní hasiči. Požár nebyl velkého rozsahu. Hasiči ho dostali pod kontrolu do čtyř minut od příjezdu na místo, úplná likvidace nastala za pár desítek minut," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková.

Ovšem během dohašování ohnisek uvnitř chatky nalezli tři ohořelá těla. „Do pozdních nočních hodin hasiči pomáhali při ohledání těl a místa požáru," dodala mluvčí.
K místu tragédie okamžitě vyjeli nejen vyšetřovatelé hasičského sboru, ale také kriminalisté. Přístupovou cestu do zahrádkářské kolonie ohradila červenobílá policejní páska, policisté zůstali na místě celou noc.

V ranních hodinách se pak mohli pustit do podrobnějšího ohledání místa neštěstí. „Příčina požáru v tuto chvíli není známa. Bude pokračovat ohledání místa za přítomnosti policejního psa vycvičeného na hledání akcelerantů hoření. Na místě přítomný lékař stanovil jako předběžnou příčinu úmrtí všech osob uhoření nebo zadušení, nicméně přesná příčina smrti bude zřejmá až na základě výsledků nařízené soudní pitvy," doplnila Jiroušková.

Podle zahrádkářů, kteří v kolonii nedaleko tachovského nádraží hospodaří, pobývali lidé v chatce trvale. „V podstatě tady žili, snad nějakých pět let. Myslím, že zahradu měli dokonce pronajatou," řekl jeden ze zahrádkářů s tím, že před lety prý zkusili žít i na jedné z ubytoven, odkud je měli kvůli alkoholu vykázat.

„Moc jsme je neznali. Často byli opilí, to pak byly z chatky slyšet hádky a křik. Ale když byli střízliví, dalo se s nimi i mluvit," dodal zahrádkář.