„Zatím přišlo třiadvacet procent voličů, to znamená třináct lidí. Tedy včetně členek volební komise,“ informuje starostka Olbramova Jaroslava Chaloupková. V praxi to znamená, že za jednu hodinu si přijdou do volební místnosti v patře obecního úřadu odvolit průměrně dva voliči.

„Ale my se nenudíme, to rozhodně ne,“ rezolutně říká členka volební komise Vendula Morová. „Hodně si povídáme o lidech, probraly jsme změny nemocenské, jen společenské hry jsme zatím nehrály,“ dodává černovláska.

Jeden z voličů uspořádal ženám v komisi improvizovanou cestovatelskou přednášku. „Byl několik týdnů v Rumunsku, Albánii, Bulharsku, Makedonii a dalších zemích Balkánského poloostrova. Přinesl sem fotografie, a tak nám je ukázal a vyprávěl nám o svých cestovatelských zážitcích,“ přidává se další členka komise Marie Válová.

Důležitým faktorem, který drží volební komisi v dobré náladě, je občerstvení. „Měli jsme kafíčko, čaj, buchty, párečky. A na sobotu se těšíme, bude kuře s rýží,“ řekla nám Alena Prokopová. Sobotní oběd připraví členkám komise starostka.

V Olbramově chodí k volbám kolem čtyřiceti procent voličů, pokud jsou ale volby do obecního zastupitelstva, bývá podle starostky zájem větší. Přesahuje obvykle padesát procent voličů.