„Jak to tady opravují, se mi docela líbí. Rád bych ale hodnotil, až dílo dostane konečnou fazónu. Takhle je to přeci jen ještě rozestavěné a nevím, co z toho ke konci vznikne. Každopádně se mi líbí ty žulové kvádry, které se využily k výstavbě," řekl Deníku jeden z obyvatel Ostrova u Stříbra, který si nepřál být jmenován, ale redakce jeho jméno  zná.

Hasičská nádrž je obestavována žulovými kameny, které jsou velmi pevné.
„Vybrali jsme tento druh stavebního materiálu nejen pro jeho kvalitu a životnost. Žula je opravdu pevný materiál. Ale také pro to, jak to vypadá. Myslím si, že to velice dobře zapadá do rázu ostrovské návsi," řekl Deníku starosta Kostelce František Trhlík.

„Jsem rád, že během stavební činnosti nedošlo k žádným větším problémům, když tedy pominu nynější stav počasí, který stavbu zpomalil. Naštěstí máme čas vůči dotačnímu titulu, takže nemusíme být nijak nervózní," podotkl Trhlík.„Na stavbu jsme totiž získali dotaci ve výši dvě stě osmdesát tisíc korun od Plzeňského kraje. Celkově vynaložená částka na opravu činí  šest set osm tisíc," řekl starosta.

Návesní rybník neslouží jen jako požární, ale také stahuje dešťovou vodu z okolních polí. „Proto se před stavbou rybníku uskutečňovalo opatření proti přívalovým vodám," řekl Trhlík.

„Toto opatření jsme řešili tak, že nad vesnicí jsou jakési kaskády, které mají za úkol zpomalit tok vody. Ta poté teče do přírodní nádrže, která je také nad vesnicí, a potom už v klidu odtéká do kanalizace. To si myslím, že se povedlo a lidé se tak nemusí bát velké vody," nechal se slyšet starosta.

Jakousi třešničkou na dortu v rekonstrukci ostrovského rybníka je zabudované osvětlení, které bude osvětlovat nedalekou kapličku, kterou jen pro zajímavost stavěl známý architekt Santini. „Na kapličku budou svítit dvě světla. To, které bude zabudované u rybníka, by se mělo odrážet o vodní hladinu a vrhat tak na opravenou stavbu zajímavé světlo. Toto osvětlení by mělo být napojeno na síť veřejných lamp, takže by to neměly být ani příliš velké náklady," řekl s úsměvem starosta. „Také je skvělé, že se podařilo rybník vybagrovat, protože už tam byl pořádný nános bahna. Žulovým zdivem se také zpevnila vozovka," doplnil.

Lukáš Hilpert