VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Pernolci otesali pískovce

Pernolec - Zvuky palic a dlát se ovíkendu ozývaly na třetím setkání kamenosochařů.

25.10.2009
SDÍLEJ:

Kamenosochařský víkend v PernolciFoto: DENÍK/Antonín Hříbal

Na místě budoucího středověkého dvorce řemesel na Zlaté cestě se o víkendu konalo setkání kamenosochařů. Stalo se tak u milníku pojmenovaném po Karlu IV. v Pernolci hned vedle obce Trnová. Tam se sešli zájemci, kteří si chtěli vyzkoušet opracování kamene pod vedením zkušených učitelů. „Lidé z Čech i Německa si zde mohou zkusit toto řemeslo. Mají zde podmínky, místo, kámen i nástroje,“ uvedl Roman Soukup z občanského sdružení Terra Tachovia, které společně s partnerským sdružením Via Carolina setkání pořádají.

Vetknout dláty tvar do pískovce přišla také Martina Navrátilová. „Poprvé jsem si to zkoušela v létě v Tachově. Nyní srovnávám plochu kamene do roviny, a potom v ní vytesám žábu,“ řekla na začátku řemeslného víkendu žákyně Základní školy Hornická v Tachově. Do Pernolce přišla v doprovodu svého dědy. „Na minulé setkání při oslavách v Tachově jsem vzal sebou čtyři vnoučata. Tam jsme si zkusili opracovat tvárnici,“ pověděl Karel Suttý, jehož záměrem je vytvořit v kameni reliéf postavy vodníka. „Máme chalupu u Mělníka u vody, a tam by pak měl stát na správném místě vodník,“ dodal Suttý.

Místo pro konání setkání kamenosochařů nebylo vybráno náhodou. Původně se měl kamenosochařský víkend konat v Radčicích u Plzně, ale to bylo změněno. „Nyní stojíme na místě, kdebychom chtěli vybudovat středověký dvorec řemesel. Procházela tudy Zlatá cesta a ještě dnes je vidět úvoz a dole byl brod,“ poukázal Soukup.

Občanská sdružení Terra Tachovia a německé Via Carolina se spolupodílejí na obnově Zlaté cesty. Na ní jsou v současnosti osazeny čtyři milníky, které jsou věnovány svatému Vojtěchovi, Janu Lucemburskému, Janu Husovi a Karlu IV.

Autor: Antonín Hříbal

25.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení