Oproti loňsku, kdy pršelo a byla zima, bylo letos počasí přívětivější. I když ani letos se někteří účastníci před deštěm neschovali. „Tady v Plané nespadla za celý den ani kapka, ale někteří účastníci odpoledne zmokli. Cyklisté nám vyprávěli, že okolo Hanova je zastihla velká bouřka a kroupy," řekl Deníku hlavní organizátor Padesátky Karel Kašpar.
„Počasí nám jinak přálo, účast byla nad očekávání, hlavně u cyklistů. Už jsme museli dvakrát množit popisy tras," uvedl.


Rekordní účast sice nepadla, ale průměr byl překonán. Ten je podle Kašpara za celých 42 ročníků kolem třinácti set, letos tedy byl překročen a téměř čtyři stovky účastníků. Absolutní rekord byl v desátém ročníku, kdy se na pochod zapsalo přes 2200 účastníků. „To ale chodily hodně pionýrské oddíly jako celky, takže se sešlo tolik lidí," vysvětlil.


V posledních letech hodně přibývá cyklistických účastníků. Těch bývalo do dvou set, ale v minulých ročnících začal zájem cyklistů vzrůstat. To se potvrdilo i letos, na kole vyrazilo na dvě trasy 302 účastníků.


Pěší trasy letošního ročníku směřovaly na severovýchod od Plané, dále do oblasti Michalových Hor, Pístova a Chodové Plané. Cyklisté jeli až do Olbramova po společné trase, kratší se pak vracela na Lestkov a Hanov, delší pokračovala na Konstantinolázeňsko.
Na královskou pěší trasu, tedy na 50 kilometrů, se letos vydalo 21 turistů, na 30 kilometrů jich bylo 37. Nejvíce lidí zvolilo desetikilometrovou trasu, bylo jich 546.