Nemocnice Planá, která v loňském roce po sedmi letech obnovila provoz, připravuje projekt přestavby bývalého dětského domova. „Chtěli bychom tuto budovu přestavět na internu, chirurgické oddělení a jednotku intenzivní péče. Všechna oddělení by mohla mít dohromady kapacitu až šestasedmdesáti lůžek,“ uvedl dětský lékař a ředitel polikliniky v Tachově František Barták, který částěčně pracuje i v plánském areálu. „Nemocnice má výhodnou strategickou polohu, je zde železnice, přivaděč pro Karlovarský kraj, dokonce i malé letiště kilometr od nemocnice. Tento region takovou nemocnici potřebuje, vždyť je vlastně jediným okresem v republice, který nemocnici měl a nyní vlastně dlouhodobě nemá,“ myslí si Barták.

V současné době působí v plánské nemocnici hlavně poliklinika Tachov, Swiss Med Clinic, zabývající se jednodenní chirurgií a dlouhodobě intenzivní péčí, jsou zde i menší zdravotnické subjekty. počítá se i rehabilitační péčí. „Takto fungující komplex zdravotnické péče by byl, jak se říká, politicky stabilní, využíval by na smluvním základě společně některé zaměstnance plně nevyužité v jediném subjektu, společně by využíval RTG, laboratoře a ostatní prostory,“ popisuje doktor Barták. Přestavbou by mělo vzniknout třiatřicet lůžek interny, stejný počet lůžek na chirurgickém oddělení a deset lůžek jednotky intenzivní péče. „Budova bude propojena spojovacím krčkem s hlavním objektem, tedy novým pavilonem, který vloni zprovoznil soukromník. Dětský domov, který byl v nemocnici v pronájmu, se v lednu přesunul do nové budovy,“ vysvětlil Barták.

„Naše tachovská poliklinika provozuje ambulance, RTG a laboratoř v prostorách nemocnice v Plané od jejího uzavření v roce 1992 na žádost krajského úřadu, zdravotních pojišťoven a města Plané, proto nezanikly některé základní zdravotnické služby ve městě. Nemalou měrou k tomu přispělo i město Tachov,“ vysvětluje spolupráci s Planou Barták. „S novými majiteli nemocnice v Plané intenzivně spolupracuji jako představitel polikliniky Tachov už třetím rokem, spolupráce byla odsouhlasena i zastupitelstvem Města Tachov. Od té doby se v nemocnici změnilo mnoho věcí k lepšímu, poklesly energetické nároky na provoz nemocnice, a tím i provozní náklady pro polikliniku, výrazně se zlepšilo prostředí v areálu nemocnice, na kráse získaly i pokoje pro pacienty v novém pavilonu,“ popsal novinky v areálu Barták. „Všechno, co vzniklo, je na úrovni současných technických možností. S novými majiteli si věříme a spolupracujeme tak, aby služby narůstaly a byly kvalitnější.Věřím v budoucnost okresní nemocnice v Plané,“ uvedl ředitel.

Občané tachovského regionu by uvítali každou ambulanci i lůžkovou část. „Chybí ta základní tvář nemocnice,“ myslí si Zdeňka Smutná z Tachova. „Bylo by dobře, aby nemocnice fungovala, jak má. Je tam utopeno plno peněz a lidé musí zbytečně jezdit do Stodu nebo do Mariánských Lázní,“ dodala Smutná.