Lidem to sice vadí, ale s cenami se smíří.
„Co mohu dělat? Přece se nepůjdu koupat do rybníka. Zaplatím, ale když se na to podívám, nárůst není zase tak vysoký,“ řekl Deníku Miroslav Vejvoda.
„Vodné doposud činilo dvacet čtyři korun a padesát pět haléřů. Od nového roku cena narostla o 7,7 procenta, tedy na hodnotu dvacet šest korun a čtyřiačtyřicet haléřů za kubík,“ informoval plánský místostarosta František Slabý.
U stočného je nárůst více než patnáctiprocentní.

„Občané dříve zaplatili za stočné patnáct korun a osmapadesát haléřů, od Nového roku zaplatí bez haléře osmnáct korun,“ doplnil Slabý.
Zdraží se i likvidace kalů.
„To znamená, že když někdo potřebuje vyvézt septik, tak zaplatí za vývoz cisternou a plus k tomu likvidaci kalů v čističce odpadních vod,“ vysvětlil Slabý.

Do konce roku 2008 stála likvidace kalů více než devět korun. Nově zdraží na více než dvanáct korun. Nárůst v tomto případě činí bezmála třiatřicet procent.

Například podnikatelé platí i za vodu srážkovou.
„Ta totiž jde do kanalizace, která ústi v čističce. Dříve podnikatelé zaplatili patnáct korun a padesát osm haléřů. Nově vytáhnou z peněženky osmnáct korun,“ sdělil místostarosta Slabý.

Město Planá vodu také předává.
„My vlastníme studny nedaleko Broumova. Ale když si od nás chtějí okolní obce vodu odebírat, zaplatí více než dvanáct korun. Minulý rok to bylo něco málo přes deset,“ řekl Slabý.


Ceny jsou uváděny za jeden kubický metr a bez daně z přidané hodnoty.
„DPH je zatím devět procent,“ doplnil Slabý.


Slabý porovnává ceny s okolními regiony.
„Za vodné jinde platí přes třicet korun, za stočné bezmíla jedenadvacet korun. Jde o přepočet typického odběru, protože se jedná o cenu dvousložkovou,“ řekl místostarosta František Slabý.