Pojem jednodenní operativa stále není jasný řadě lidí. „Mělo by se to někde vysvětlit. Já si to dost dobře nedokážu vysvětlit a pořád mám představu, že se tam bude dělat jenom plastika,“ řekla nám Dana Hrábková ze Stříbra.

Bližší vysvětlení nám poskytl Dan Romportl, jednatel společnosti Swiss Med Clinic, která nemocnice v Plané provozuje.. „Jednodenní operativa, neboli slovy Ministerstva zdravotnictví jednodenní péče, zahrnuje provádění méně závažných, v drtivé většině plánovaných, operačních výkonů v různých chirurgických oborech,“ uvedl. „V našem případě je to chirurgie, urologie, ortopedie, ORL a gynekologie. Jedná se o operační výkony, po jejichž provedení může pacient do 24 až 48 hodin odejít do domácí péče. V nemocnici tudíž přespí většinou jednu, maximálně dně noci,“ doplnil Romportl.

Čtěte také: Operační sály jsou připraveny, teď se jedná s pojišťovnami

Tento způsob provádění zákroků je podle jeho vyjádření v západním světě stále populárnější, neboť znamená pro pacienty vyšší komfort domácího ošetření a především nižší riziko rozvoje nemocniční nákazy. „Řada výkonů se v režimu jednodenní péče provádí endoskopicky, což má za následek menší invazivitu a bolestivost zákroku a méně nápadné jizvy,“ uvedl lékař.

Jako příklady zákroků uvedl například operace kýl, křečových žil, zánětu slepého střeva, operace žlučníku, operace hlasivek, štítné žlázy, některé endoskopické urologické operace prostaty a močového měchýře. „Patří sem také řada gynekologických výkonů od drobných zákroků až po odnětí dělohy a ortopedické operace, reprezentované především operacemi kolenních a ramenních kloubů, takzvanou artroskopickou technikou,“ upřesnil Romportl.

Plastické oddělení bude poskytovat kompletní péči. „Na oddělení plastické chirurgie budou operovat naše partnerské kliniky plastické chirurgie a budou zde poskytovat kompletní spektrum zákroků estetické chirurgie,“ sdělil nám jednatel.

Tomu, co čeká pacienty v plánské nemocnici, se budeme věnovat ještě v dalších dnech.