"Počet testů je odpovídající situaci. Rakousko je ve výrazně horší epidemiologické situaci. Odběr v Plzeňském kraji je limitován kapacitou laboratoří," uvedl epidemiolog Plzeňského kraje Petr Pazdiora. Vzorky, které mají být testovány na koronavir, odebírá od 13. března obyvatelům Plzeňského kraje už druhá sanitka. Informovala o tom radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková.

"Sanitka denně odebere dvacet vzorků, dosud po kraji jezdila jen jedna," uvedla Stárková. Připomněla, že kromě sanitek, je jediným odběrným místem v Plzeňském kraji Fakultní nemocnice v Plzni. O tom, kdo bude testován na koronavir rozhoduje podle místa, kde dotyční pobývali, a podle příznaků epidemiolog.

"Vzorky se zatím v našem kraji nevyhodnocují," připomněla radní, avšak dodala, že v několika dalších dnech by se testy měly začít provádět i v plzeňské fakultní nemocnici. Pazdiora potvrdil, že odběry jsou prováděny buď ve Fakultní nemocnici Plzeň či ve dvou výjezdových sanitách Záchranné zdravotnické služby. Odebrané vzorky se stále vozí do Státního zdravotního ústavu v Praze. "Během týdne dojde k otevření minimálně jedné laboratoře i v Plzeňském kraji,"dodal epidemiolog.