VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V recyklaci elektroodpadu uspěla také škola v Hošťce

Hošťka – Více než 26 kilogramů sebraných vyřazených spotřebičů na jednoho žáka. Tento údaj vynesl Základní školu v Hošťce na druhé místo mezi školami Plzeňského kraje v projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu.

19.1.2012
SDÍLEJ:

Ředitelka školy v Hošťce Jarmila Muchová přebírá ocenění od Romana Tvrzníka za nasbírané elektrospotřebiče. Foto: KÚPK

Celkově dokázali obyvatelé v Plzeňském kraji odevzdat k recyklaci 1500 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím se podle údajů systému Elektrowin podařilo ušetřit až 9,1 milionů kWh elektřiny a 880 tisíc litrů ropy.

Základní a mateřská škola v Hošťce se projektu zúčastnila poprvé. „Z druhého místa v počtu kilogramů na žáka máme samozřejmě obrovskou radost. Pro nás to byl první ročník a vůbec jsme to nečekali,“ řekla Deníku ředitelka školy Jarmila Muchová. „Navíc nás ještě odměnili finančně za každý nasbíraný vak s elektroodpadem, takže jsme mohli dětem do školy pořídit nový radiomagnetofon,“ dodala.

Školáci v Hošťce sbírají vyřazené spotřebiče dál. „Učíme tím děti vztahu k enviromentální výchově a říkáme jim, proč je dobré třídit odpad. A zároveň musím také poděkovat rodičům a všem lidem v Hošťce, kteří se zapojili a pomohli nám,“ doplnila ředitelka.

„Pro lepší představu je to tak, že každý obyvatel našeho kraje loni v průměru odevzdal 2,6 kilogramu elektroodpadu,“ uvedl Petr Smutný, radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Největší podíl na odevzdaných elektrospotřebičích tvořila chladící zařízení. Česko jsou v jejich recyklaci páté nejlepší v Evropě. „Ve zpětném odběru drobných spotřebičů ovšem za Evropou zaostáváme. Přístroje typu holicích strojků a fénů bohužel stále více než třetina obyvatel vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ vysvětlil generální ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník.

K významným a úspěšným projektům zmíněného systému patří Recyklační hlídka, jejímž cílem je na základních a středních školách učit děti zábavnou formou o nezbytnosti recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Recyklační hlídka navštívila na Tachovsku například Gymnázium Stříbro. V dalším pololetí se chystá do Železné Rudy, do Úterý a Přimdy.

Loni na jaře se možnosti zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů rozšířily. Možnost zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči dostaly dobrovolné hasičské sbory. „Tato akce přináší výhody pro obě strany. Lidé již nemusí přemýšlet, kam odevzdat vysloužilce. Sbory dobrovolných hasičů pořádají tzv. Železné neděle a od Elektrowinu pak získají za každý vysbíraný kus finanční odměnu,“ uvedl Tvrzník. V Plzeňském kraji je prozatím zapojeno 26 dobrovolných hasičských sborů.

Autor: Jiří Kohout

19.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z Večerního běhu Tachovem.
22

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Karolínu Zemánkovou neodradilo od voleb ani pokročilé těhotenství, Marie Ďurová přišla ve stylovém triku s trikolórou.
5

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení