Schodek vznikl tím, že do rozpočtu nejsou zahrnuty příjmy z dotací, které by město v letošním roce mělo obdržet. „Schodek máme každý rok, protože dotace nedáváme do příjmů, dokud je nedostaneme," vysvětlil Deníku starosta Tachova Ladislav Macák s tím, že dotační tituly bývají propláceny zpětně.

Ke klíčovým investičním akcím budou letos v Tachově patřit výstavba rozhledny na Vysoké a rekonstrukce vnitřních prostor zámku, z nichž vznikne muzejní expozice věnovaná historii Tachova a panských rodů, které na zámku v minulých staletích sídlily. S oběma investicemi bylo město úspěšné při žádání o dotační podporu.

„Kromě toho chystáme také úpravy v Zárečné ulici tak, aby se odstranily problémy při dopravě dětí do školy a ze školy. Počítáme, že letos uděláme také rekonstrukci povrchu části Stadtrodské ulice, počítáme rovněž s tím, že dokončíme Školní ulici, tu část kolem Revisu," vyjmenoval starosta investiční záměry tachovské radnice. Dokončení by se měly dočkat také chodníky v Jungmannově ulici, jejichž oprava byla zahájena loni. Z dalších investic je možné jmenovat chodník a veřejné osvětlení v Oldřichově a úpravy přechodu pro chodce v ulici Prokopa Velikého před tamní mateřskou školou.

Město se podle Macákových slov bude snažit získat dotace na opravu některých komunikací. „Letos by měly být vypsány výzvy i na rekonstrukce místních komunikací, dosud bylo možné dostat dotace jen na výstavbu nových," vysvětlil s tím, že jisté jsou zatím dotace na rozhlednu a zámek pokud město splní všechny podmínky.

Pokračovat bude dlouhodobá rekonstrukce jízdárny. „Tam už těch peněz není potřeba tolik, jako v minulých letech, nicméně pokračovat samozřejmě budeme," uvedl Macák.

Některých oprav a úprav se dočkají i v osadách. Kromě již zmíněného vybudování chodníku a rekonstrukce veřejného osvětlení v Oldřichově to bude například oprava kapličky ve Velkém Rapotíně.

Výstavba rozhledny na Vysoké měla být zahájena už koncem loňského roku. „Ale nový zákon o veřejných zakázkách je tak nešťastně udělaný, že jsme museli zrušit původní výběrové řízení a vyhlásit další. To teď běží, musí se udělat posouzení, jestli odpovídají kritéria… Počítali jsme, že začneme v březnu, ale obávám se, že se může objevit nějaké odvolání. Pokud nenastane žádná komplikace, tak rozhledna hotová bude, ale nebude zřejmě otevřena do začátku hlavní turistické sezony. Kdyby se začalo loni, počítali jsme, že otevřeme v červenci. Teď, pokud vše vyjde, to bude na podzim," uvedl tachovský starosta s tím, že každopádně musí být rozhledna dokončena letos, jinak město přijde o dotaci.

Jednodušší to má tachovská radnice v případě zámku. Tam se začnou teď v zimě dělat stavební úpravy. Zástupci města ve spolupráci s památkáři jednají se zámky a dalšími zařízeními, která mají věci pocházející z Tachova a jednají o jejich možném zapůjčení pro budoucí expozici. „Tady musím říct díky pracovnicím památkového ústavu za vstřícnost a velkou pomoc," vyjádřil se Deníku Ladislav Macák.