„Tolik vody jsme tu ještě neměli, ještě štěstí, že ten rybník nebyl plný,“ komentovala situaci Čítková, obyvatelka prvního domu pod rybníkem. Voda jí sahala po kolena. „Probudilo mě to ráno ve čtyři hodiny, voda nám na pozemek přinesla i ledové kry,“ dodala. Čítkům zatopil živel i stodolu a poškodil oplocení.

Množství studené vody s ledovými kry vytékalo z rybníka asi dvě hodiny. Podle informací, které jsme se dozvěděli v pondělí dopoledne, je už v Souměři klid a žádné další vylití nehrozí.

„Akorát je vidět, kudy ledová vlna šla,“ řekl nám Ladislav Vondráček. „Kdyby byl rybník skutečně plný, byla by pod vodou celá Souměř. Bylo to ale hodně velké dobrodružství, naštěstí je ale už pryč,“ dodal.

Lidé ze vsi ale zároveň tvrdí, že za vyplavení může společnost Klatovské rybářství. Ti prý před rokem na rybníku opravovali čap.

„Jejich práce ale nebyla s největší pravděpodobností dobře odvedena,“ shodli se místní. Jména však zveřejnit nechtěli. „Sto let byla hráz v pořádku a nyní, když do ni šáhnou, zbyde po nich doslova potopa,“ dodali.

Rybáři se ale nařčení souměřských brání.

„My v tuto chvíli zjišťujeme, co se přesně stalo a uvidíme, jak budeme postupovat,“ sdělil Deníku ředitel rybářství Václav Voráček.

Problémy s ledovou vodou nebyly jen v Souměři. Přelitý rybník měli i v nedalekých Bernarticích. Jak jsme vás v pondělním vydání infromovali, životy ani majetek voda naštěstí neohrožovala. Odtékala na hřiště a na přilehlé louky. „Sníh tál rychle a z okolních svahů stékal právě sem,“ popsal o víkendu situaci strážský starosta Karel Fišpera.

Josef Holek, Jiří Kohout