Volební účast v letošních komunálních volbách je tak srovnatelná s minulými volbami do zastupitelstev měst a obcí a činí 48,91 procenta. Do zastupitelstev bylo zvoleno 325 mužů a 133 žen, věkový průměr všech zastupitelů je 46,86 let.

Podle celkových výsledků výrazně posílila sdružení nezávislých kandidátů, která mají na Tachovsku 259 mandátů, což je 56,55%. Před čtyřmi roky měla sdružení nezávislých o osmatřicet mandátů méně. Výrazně také pokleslo zastoupení politických stran na radnicích. Srovnatelný počet mandátů (39 oproti 41 před čtyřmi roky) má jen ČSSD, podíl ODS, KSČM či KDU–ČSL znatelně poklesl.

V okresním městě jasně zvítězila sociální demokracie, když do nadpoloviční většiny jí chyběl jediný mandát. Získala 10 křesel. „Jsem rád a šťastný, že lidé při volbách zúročili to, co jsme se tu za poslední roky snažili udělat. Mít deset mandátů, to byl můj tajný sen. Od roku 1998, kdy jsem se v Tachově dostal do zastupitelstva, se počet našich mandátů neustále zvyšoval, takže jsem snil o deseti, což se letos podařilo,“ vyjádřil se starosta Tachova a lídr kandidátky ČSSD Ladislav Macák. „Ale celý výsledek je hlavně o tom, že máme kolem sebe lidi, kteří chtějí pracovat a rozvíjet město,“ doplnil.

Do patnáctičlenného zastupitelstva ve Stříbře se dostalo sedm politických subjektů. Nejvíce mandátů, po čtyřech získala TOP09 a ČSSD. „Výsledek je trošku překvapivý. Dá se s nadsázkou říct, že máme nejduhovější zastupitelstvo, co pamatuji. Jsem rád, že jsme obhájili vítězství, s TOP09 máme stejný počet mandátů,“ uvedl starosta Miroslav Nenutil. „Nově zvoleným zastupitelům přeji, aby se jim dařilo naplnit předvolební sliby. Předpokládám, že bez ohledu na politickou příslušnost bude zastupitelstvo pracovat ve prospěch města,“ řekl Deníku Nenutil.

Ačkoliv komunisté vyhráli na celé čáře v Přimdě, kde budou mít v příštích čtyřech letech v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, celkově v tachovském okrese ztratila KSČM oproti roku 2006 třiadvacet mandátů. Přesto je po sdruženích nezávislých kandidátů nejúspěšnější politickou stranou. „Ve srovnání s minulými komunálními volbami je náš výsledek neúspěchem. Ale je pravda, že v některých obcích jsme měli kandidátů méně a letos jsme kandidovali v 21 obcích, zatímco minule ve 25,“ vysvětlil předseda okresního výboru KSČM Miloslav Šimánek. „Pochopitelně nás těší vítězství v Přimdě. Mě osobně o to víc, protože starosta a lídr naší kandidátky v Přimdě Miloslav Kunt je můj spolužák. Vážím si také všech lidí bez politické příslušnosti, kteří byli na našich kandidátkách a všem, kteří nás volili, děkuji,“ uvedl Šimánek.

Občanská demokratická strana má po víkendových volbách na radnicích o dvacet mandátů méně, než v roce 2006. Letos získala třiadvacet křesel. „Především bych chtěl všem, kteří nás podpořili, poděkovat. Potěšil mne výsledek v Plané, kde jsme vyhráli, nebo v Konstantinových Lázních. Rozhodně netěší výsledek v Tachově. Ten bereme jako prohru a snad z toho tachovská organizace vyvodí důsledky,“ komentoval výsledek ODS okresní předseda Vladimír Dub. „Pokles podílu politických stran se dal stejně jako nástup nezávislých kandidátů předpokládat. Mě nemrzí to, že nezávislá sdružení získala, ale doufám, že se s nimi bude dobře spolupracovat,“ řekl Deníku.

Voleb se zúčastnilo necelých devětačtyřicet procent voličů. Nejvíce jich přišlo v Oboře, kde volilo 85,56% voličů, dále v Ošelíně (81,9%) a Částkově (81,58%). Nejmenší účast zaznamenali v Boru (38,8%) a v Tachově (39,79%).

Z 1558 kandidátů bylo zvoleno 458 zastupitelů. Poklesl podíl mužů (z 329 před čtyřmi lety na 325 letos) a zvýšli se počet žen v zastupitelstvech (ze 131 na 133). Nejvíce zastupitelů je ve věkové kategorii 35 až 39 let, a to 71. Věkový průměr je 46,86 let. Nejstarším zastupitelem je 77letý Štefan Šurányi v Zadním Chodově, nejmladším 19letý Michal Ješátko, v Záchlumí.