Rada města by od ustavující schůze zastupitelstva měla pracovat v podobném rozložení politických sil, jako v uplynulém volebním období. „Pravděpodobně to bude stejné jako dosud, tedy čtyři členové za ČSSD, dva za KSČM a jeden za KDU–ČSL,“ řekl ve čtvrtek Deníku starosta Tachova Ladislav Macák s tím, že by se členkou rady měla stát také jedna žena.

„Původně jsem si představoval, že složení rady bude politicky pestřejší, tedy tři členové za sociální demokracii, dva za komunistickou stranu a po jednom za lidovce a občanské demokraty. Ovšem ve středu při našem jednání se více lidí přiklonilo k variantě čtyři – dva – jedna,“ uvedl Macák. „Ale o konečné podobě rady města se definitivně rozhodne v pondělí.

Jedno z míst v radě města bylo původně nabídnuto ODS. „To je pravda, jedno místo v radě nám bylo nabídnuto, ale stále se o tom vedou jednání. Uvnitř ODS v Tachově jsme se rozhodli, že pro toto případné místo budeme podporovat Pavla Sklenáře,“ sdělil Deníku za ODS Petr Dostál.

S postojem občanských demokratů nesouhlasí TOP09. „Jsme nemile překvapeni rozhodnutím ODS, která odmítla nabídku spolupráce pravice v opozici a raději preferuje svoji účast v radě města společně s KSČM,“ vyjádřil se předseda tachovské organizace TOP09 Josef Janů. „Před volbami TOP 09 i ODS jasně prohlásily, že v žádném případě nebudou v koalici s KSČM,“ dodal s tím, že TOP09 v Tachově bude raději v opozici osamocena. „V žádném případě se nebudeme spolupodílet na řízení města společně s KSČM. I jako opoziční strana se budeme důsledně snažit prosazovat náš volební program,“ uvedl.

K postoji TOP09 tachovská ODS uvádí: „Podle našeho názoru je komunální politika o něčem jiném. Je to hlavně o službě městu a lidem, kteří v něm žijí,“ uvedl Dostál.