Tradice dechové hudby ve slovenské Drietome sahá až do roku 1866, kdy v této pohraniční obci u Trenčína vznikla první dechovka. Letos tedy Drietomanka oslaví 143 roků své existencie, což ji řadí mezi nejstarší dechovky na Slovensku.

Významným obdobím novodobých dějin drietomské dechovky byla 50. léta, kdy začal Pavol Stopka vyučovat v Drietome mladé hudebníky a tak vznikla v Drietome další dechovka. Pavol Stopka byl významný hudební pedagog, sběratel a upravovateľ lidových písní. S Drietomankou začal novou éru dechové hudby na Slovensku. Kapelníkem Drietomanky byl Ivan Husár. Pod jeho vedením natočila Drietomanka v 70. letech čtyři LP desky. Nejznámější je „Ten drietomský hájik“.

Dalšími kapelníky byli Štefan Bretschneider a Jaroslav Múdry st., který vedl Drietomanku 20 let. Drietomanka účinkovala převážně v trenčínském regionu, v rámci celého Slovenska, ale i na Moravě. Roku 1974 se představila i v maďarské televizi a vystupovala na Zemi živitelce v Českých Budejovicích. V roce 1986 účinkovala v přímém přenosu rakouského rozhlasu a televize ORF.

Dalším významným obdobím byly roky 1991 – 93, kdy se kapela omladila. Roku 1994 se kapelníkem stal Jaroslav Múdry ml. Nová sestava Drietomanky navázala na úspěchy předchozích generací a získala si příznivce nejen na celém Slovensku, ale i v České republice, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Německu, Francii, Itálii Belgii, Švýcarsku a Nizozemsku. Mezi nejvýznamnější úspěchy kapely patří ocenění na mezinárodní soutěži dechových hudeb Zlatá křídlovka v Hodoníně. Vítězné trofeje si Drietomanka odvezla i z dalších soutěží.

V letech 1998 – 2000 spolupracoval s kapelou po umělecké stránce Ludvík Soukup. Pod jeho vedením získala Drietomanka na 13. ročníku Zlaté křídlovky v Hodoníně v roce 1998 stříbrné umístění a nahrála dva zvukové nosiče „V tej Drietome“ a „Veselosť je medecína“.

Od roku 1999 Drietomanka každoročně organizuje Drietomský festival dechových hudeb.

V roce 2002 nahrála Drietomanka čtvrtý nosič s názvem „Zábudlivý šuhaj“.

V roce 2003 se kapela zúčastnila mezinárodního festivalu v Prahe. Účinkovala v televízi.

O rok později získala třetí místo na Mistrovství Evropy dechových hudeb.

V letech 2005 až 2008 nahrála postupně další tři hudební nosiče.