Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Tachově vystoupí potomek lvice a tygra

Tachov - Manažerka cirkusu, který se představuje ve Stříbře a Tachově Kristýna Alešová v rozhovoru pro Deník.

29.6.2016
SDÍLEJ:

Cirkus Arlet je nyní v Žatci.Foto: DENÍK/Milan Kilián

Jakmile odtaje první sníh, vyráží většina cirkusů na své turné po městech v České republice. Jedním z nich je také Cirkus Arlet, který v těchto dnech zavítal na Tachovsko a bavil malé i velké diváky ve Stříbře a tento víkend se chystá do Tachova. S manažerkou cirkusu Kristýnou Alešovou jsme si povídali nejen o cirkusu, ale otevřeli jsme také často diskutované téma o údajném týrání zvířat, ke kterému podle některých ohlasů právě v cirkusech dochází.

Představte našim čtenářům Cirkus Arlet.
Náš cirkus není cirkusem pouze rodinným. Snažíme se postavit představení tak, aby se u nás bavily děti stejně tak jako dospělí. Množství zvířecích vystoupení je proto prostřídáno artistickými a akrobatickými. Nechybí ani klaun, který je přizpůsoben českému publiku, které je většinou nerado zapojováno do představení, a tak se diváci nemusí děsit, že by u nás byli zváni do manéže. Letos s námi přijeli artisté z Maďarska, Kuby, Rakouska nebo Francie.

Na co všechno se mohou diváci během vystoupení těšit?
Pro ty nejmenší přivážíme cvičené pejsky – německé špice nebo burské kozlíky. Nechybí ani koně nebo mini poníci. Zajímavé je také smíšené vystoupení exotických zvířat, kdy se představí barevní egyptští osli spolu s jednohrbými velbloudy, které doplní lamy alpaky.

Co zajímavého čeká diváky v Tachově?
Náš cirkus je znám svým chovem tygrů a lvů. V Tachově vystoupí šest šelem – jde o vystoupení bengálských a zlatých tygrů spolu s lvicemi a se lvem. Jde o náš vlastní již několikátý odchov. Další zajímavostí je, že se nám podařilo odchovat také několik exemplářů vzácných tigonů. Zde se jedná o potomka lvice a tygra.

Je něco, na co byste chtěli speciálně diváky pozvat?
Pouze u nás mají diváci možnost vidět vzácného zlatého tygra. Byl odchovaný na lahvi, protože ho stejně jako jeho sourozence, matka odmítla kojit.

Co říkáte na kritiku lidí, kteří píší do diskuzí, že zvířata v prostředí cirkusu trpí a že jde vlastně o týrání zvířat?
Já nemám nic proti skutečným ochráncům zvířat. Díky jejich snaze se zlepšily podmínky chovu zvířat celosvětově. Ale nechápu některé argumenty a lži, na kterých staví někteří „ekoteroristi" své postoje k cirkusu jako takovému. Ty jsou založeny na fotografiích a informacích několik desítek let starých, které nepocházejí z ČR a mnohdy ani nejsou z cirkusu. Vše se vyvíjí. Společnost, názory a stejně tak i cirkus. V minulém a předminulém století bylo vše o dobývání, podmaňování, krocení, o vítězství člověka nad živly a zvířaty. Na cirkusových plakátech se zobrazovaly šelmy divoké, krocené a člověkem také zkrocené. Dnes je důležitá lidskost, soužití s přírodou, pochopení, pomáhání druhému, zvíře není věc. Dnes se v manéži s tygry a lvy jejich trenér líbá a objímá. Jak říkám, vše se vyvíjí a cirkus není výjimkou.

Jak je to tedy s údajným týráním…?
Co se týká osočování z týrání, tak zaprvé, ačkoliv nemohu hovořit za všechny cirkusy v České republice, neřkuli na celém světě, co se týče většiny z nich, pak se opravdu nedá hovořit o ničem, co by byť jen okrajově mohlo být značeno jako týrání. Pokud je někdo svědkem týrání kdekoliv – mělo by se to okamžitě řešit. Ale nemůžete nikdy nic řešit plošně. Kolik zvířat opravdu trpí v rukou jednotlivce? Psi, kočky, prasata, krávy, koně… Měli bychom plošně zakázat, aby člověk mohl mít psa? Kočku? Protože je prokazatelné, že k týrání dochází. Měli bychom zakázat chov hospodářských zvířat? Protože je prokazatelné, že zde dochází k týrání, stejně tak jako při transportech těchto našich obědů a večeří na jatka a pak při jejich vykládání a samotné porážce. Ti, co nesouhlasí s cirkusy se zvířaty, mnohdy ani v žádném cirkuse nebyli. Argumentují tím, že zvířata jsou vytržena z jejich přirozeného prostředí. To byla pravda někdy v 19. století, kdy začínaly cirkusy a zoologické zahrady. V dnešní době již zvířata u nás chovaná pocházejí pouze z vlastních chovů jako je tomu u nás. Dalším nepochopitelným argumentem je, že zvířata procházejí ne-li mučením, aby se naučila své vystoupení.

Pokud někdo má psa a bude ho učit násilím a bitím – bude to na něm vidět. Můj manžel pracuje s tygry a lvy. Mazlí se s nimi na vystoupení a líbá je. K tomu je zapotřebí oboustranné důvěry. Myslíte, že té se dá dosáhnout bitím a následným strachem? Naše zvířata jsme ve většině sami odrodili, odchovali a vychovali. Báli se o ně v době porodu nebo nemoci a radovali se s nimi když třeba mláďátka otevřela oči nebo začala chodit. Není v ničím jiném zájmu než v našem vlastním se o ně co nejlépe starat. A veterinární kontroly stejně tak jako návštěvníci našeho cirkusu jsou těmi nejlepšími svědky podmínek, v jakých jsou naši čtyřnozí svěřenci chováni. Bezesporu otázkou navazující musí být, pokud je cirkus týrání a měli bychom ho zakázat, ačkoliv k tomu nejsou žádné důkazy, co by se s těmi zvířaty potom mělo být? Vypustit je do volné přírody? Je lepší řešit případné přestupky proti zákonu na ochranu zvířat případ od případu. My cirkusy jsme na očích.

Jak vypadá váš rok, co děláte v zimě?
Sezona začíná v únoru, jakmile poleví mrazy nebo přestane sněžit. Ve městech většinou zůstáváme týden až dva. Ve velkých městech jako je Praha, Bratislava a podobně i déle. Pak jde o rutinu. V pondělí se cirkus přesouvá. První jedou transporty se zvířaty, postaví se maštale a výběhy a vyvedou se zvířátka. Pak jdou na řadu zbylé transporty. Další den začne stavba cirkusového stanu, pak vnitřek cirkusu a příprava na samotné vystoupení. V neděli po posledním vystoupení se vše musí zase složit a připravit na přesun do dalšího města. V zimě cirkus nejezdí. Jsme na zemědělské usedlosti, opravujeme, trénujeme a připravuje se na další rok.

Jak se žije cirkusům v ČR?
Přestože v porovnání s dobou před několika desítkami let mají lidé mnohem více možností zábavy od internetu, přes Dino parky, zábavní parky, multikina nebo prostě televizi – cirkus určitě má svoje fanoušky a to především díky podobě, kterou si v ČR do dnešní doby zachoval. Díky tomu, že stále stojí na třech pilířích, které tvoří tradiční cirkus. A těmi jsou artisté – klauni – a zvířata. Důkazem toho jsou fungující české cirkusy bez jakýchkoliv dotací či sponzoringu.

Jaroslava Hohlová

Autor: Redakce

29.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rybáři ve čtvrtek od rána připravovali vše potřebné, aby výlov byl úspěšný
12

FOTO: Teplé počasí o den posunulo výlov Regentu

Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení