Ještě jeden a jeho majitelé jej budou moci jako šampiona oficiálně označovat.

Bony patří do plemene Britský Colorpoint a chová jej Renata Křišťanová z Tachova. „Chovu těchto koček se věnujeme tři roky. Začalo to zcela prostě. Byli jsme na výstavě v Chodové Plané a tam jsme se zamilovali do kocourka Fatyho. Hned jsme si ho z výstavy odvezli a tím jsme s chovem začali,“ řekla Deníku Renata Křišťanová.

Teď mají kromě Fatyho, ze kterého se stal chovný kocour, další tři chovné kočky, mladého již zmíněného kocourka Bonyho, dále jednoho bezpapírového mazlíka a dvě koťata. „Fatys je Bonyho táta a ten už se může pyšnit titulem mezinárodního grand šampiona. Ale pro nás to jsou především rodinní mazlíci, takže každé kotě, které si od nás někdo bere, obrečím,“ uvedla chovatelka.

Britský Colorpoint není podle Křišťanové náročným plemenem. „Jsou klidní, přítulní, mazliví, ale hlavně soběstační, takže na péči vůbec nejsou nároční,“ řekla o svých kočkách.

Kočky se podle chovatelky mezi sebou občas škádlí, ale nikdy se nestalo, že by se porvaly. Naopak ale žárlí, když se jejich páníčci s některou z nich mazlí. To pak ostatní kočky dávají najevo nespokojenost.

Základem je pravidelně jim čistit bedýnky, do kterých vykonávají svoji potřebu. Dvakrát až třikrát týdně je třeba každou kočičku pročesat, pravidelně se jim musí čistit ouška a zastřihávat drápky. „To se jim sice moc nelíbí, ale zvykly si a drží,“ uvedla chovatelka.

Kocourek Bony s cenou diváků.

Křišťanovi dávají svým čtyřnohým svěřencům speciální krmivo pro britské kočky. „V zásobnících mají granule a ty si chodí brát, když mají zrovna chuť. Ráno a večer pak dostávají konzervu. Nejvíce toho sežerou koťata.“

Britské kočky nejsou náročné ani na prostředí, ve kterém žijí. Křišťanovi je chovají v paneláku a není třeba kočky venčit. „Máme zateplenou lodžii a tam tráví naše kočky nejvíce času a stačí jim to. Je to plemeno, které se hodně drží doma,“ vysvětlila chovatelka.

Pokud by chtěl někdo s chovem tohoto druhu koček začít, stačí pouze se zaregistrovat v klubu koček a jezdit na výstavy. Případný chovatel ale musí počítat s tím, že pořizovací cena chovného koťátka se pohybuje mezi deseti až dvanácti tisíci korun. „Kdo by si chtěl pořídit jen domácího mazlíka, bez ambicí jezdit po výstavách, tak tam je pořizovací cena kolem šesti tisíc korun, ale podmínkou je kastrace,“ doplnila Křišťanová.