Děti ze Základní školy v Záchlumí si připravily pro příchozí pásmo nejen vánočních písniček. „Máme tu kroužek, který vede Dana Váchová. Domluvili jsme se tam, že u stromečku každý něco zazpívá. A společně jsme zkusili i vánoční koledy,“ usmívala se čtrnáctiletá Andrea Moučková.

U stromku byl stánek s teplým čajem i punčem, vedle pak nabízeli adventní věnce, které děti samy vyráběly. „Za utržené peníze od rodičů si pak děti koupí do školy , co potřebují,“ řekla starostka obce Šárka Trávníčková.

Slavnostní rozsvícení stromku a vítání adventu je v Záchlumí novodobou začínající tradicí. „Dříve se tu nic takového nekonalo. To až za vedení paní starostky se to před třemi lety zavedlo. A myslím, že je to dobře, je to jediná akce, kdy se zdejší obyvatelé sejdou. Jinak není kde se scházet,“ uvedla Jaroslava Krátká, která žije v Záchlumí od roku 1962.

Zpívání ocenili lidé potleskem. „No, hezčí by to by ještě bylo v našem kostele za varhanního doprovodu,“ myslí si František Krátký. „Je to škoda, že je v havarijním stavu. Snad se nám konečně podaří získat dotace na jeho rekonstrukci,“ povzdychl si Krátký.