Bořík, Huky a Anežka, to nejsou jména postav ale mláďat zvířat, která se budou po několik večerů objevovat na televizních obrazovkách a těšit nejen malé diváky. Václav Chaloupek totiž natáčí nový seriál, kde hlavní roli bude mít jezevec, psík mývalovitý, zajíc, srnka, bobr a další. V několika dílech se objeví i trojice sýců rousných a drozdíků, které odchoval Karel Bobál ze Záchranné stanice živočichů ve Studánce. A právě s ním Deník vyrazil na cestu na Rokycansko, kde Václav Chaloupek má svojí hájenku.

Mýval nevoní, a proto se jmenuje Huky

Je neděle ráno a tak společně vyrážíme z Chodové Plané. Vzadu v autě pokukují a ozývají se sýci a drozdíci. Za hodinu jsme uprostřed lesů na Rokycansku a vítá nás známý režisér a milovník přírody Václav Chaloupek. Podání ruky střídá úsměv. „No ti jsou krásní, to je paráda,“ jsou slova uznání na adresu sýců a než Václav Chaloupek dojde pro kameru a stativ, stačí nakrmit asi šestitýdenního psíka mývalovitého.

„Jmenuje se Huky podle jednoho přípravku na ošetřování kukuřice, co strašně smrdí. Je to taková tryskomyš,“ prozrazuje s úsměvem. Mládě velikosti malého kotěte dokáže jistě svými pohyby okouzlit leckterého diváka. „Teď vám ukáži Anežku, a pak půjde na procházku do lesa,“ říká a už se k nám vrhá malá samička jezevce. Je vitální, skáče a po zvednutí do náruče má snahu kousat prsty. Ve Večerníčku bude mít svoji nezastupitelnou­ roli.

Sovičku chytáme ve větvích

Bereme klece s ptáky, kameru, stativ a další výbavu a jdeme nedaleko do lesa. Tam nás čeká zdánlivě jednoduchý úkol. Na větev stromu usadit vedle sebe trojici sýců a natočit několik záběrů. To opakovat i s drozdíky. Malých soviček se chopí Karel Bobál. „Musíme jim nasadit na jedno křídlo gumičku, aby neodletěly,“ říká a také tak činí. Postupně jednu po druhé nasazuje na větev a Václav Chaloupek snímá scénu kamerou. V tom nečekaně jedna ze soviček vzlétne a nabírá výšku do korun stromů. „To není vůbec dobré, asi jí gumička spadla,“ zní téměř souhlasně. „Dojdu pro žebřík a sundáme ji,“ říká Chaloupek a za chvíli je u stromu. Jenže žebřík dosáhne tak do poloviny výšky, kde se sýc nachází. „Vylezu tam, jsem nejlehčí,“ povídám a Bobál i Chaloupek přikyvují. Nejde to snadno a tuším, že v momentě, kdy se sovičky dotknu, tak ulétne. Jsem nahoře v koruně a opatrně se jí dotýkám. Chňap, a je moje. V polovině výšky ji předávám Bobálovi a sýc jde znova na větev mezi své dva sourozence. „Chtělo by to, aby se všechny podívaly na jednu stranu,“ žádá Chaloupek a Bobál bere do ruky mobilní telefon, ze kterého se ozývá písnička, a krouží s ním vedle kamery. Sýci se všichni společně otáčejí za zvukem. Záběr se podařil.

Na řadu přichází drozdíci. Ti jsou mnohem neposednější. Natáčení se tedy odehrává převážně na zemi v listí. Za tři hodiny je vše natočeno a my se můžeme seznámit se zvířaty, co buď už ve Večerníčku vystupovala nebo vystupovat teprve budou.

„Vše začalo Tuláčkem, večerníčkovým seriálem, který vypráví o dobrodružství liščího mláděte. Pak přišli na řadu Pruhovaní kamarádi. To bylo o malých divočácích,“ vzpomíná autor a režisér na první příběhy vyprávějící o zvířatech. Kdo by neznal jeho seriál o třech medvědech Vojtovi, Kubovi a Matějovi a další pořady o přírodě. „Tímto seriálem, který teď vzniká, bych chtěl zakončit celý cyklus Večerníčků z naší přírody. Vystupovat v něm bude opravdu hodně zvířátek. V každém díle bude jiné zvíře, mládě i dospělý,“ vypráví cestou k hájence.

Bobr bydlí v koupelně

Ptám se na spolupráci se Záchrannou stanicí živočichů ve Studánce. „Začalo to před sedmi lety. Pan Chaloupek si tehdy přijel pro lišče Lukáše. Tak vznikla vzájemná spolupráce a než nějaké zvíře vypustíme do přírody, snažíme se ho použít k natáčení Večerníčku,“ poukazuje Karel Bobál. „To byla nejlepší liška, kterou jsem kdy měl,“ dodal vzápětí Chaloupek.

Na zahradě hájenky vidíme za silným plotem dva vlky, co si jako malá vlčata zahrála také v jednom ze seriálů o přírodě. Asi nejmilejší je ale mládě bobra. V náručí Václava Chaloupka okusuje piškot a spokojeně si u toho mumlá. „Bydlí v koupelně,“ pronáší majitel vodního savce a když ho pouští na zem, okamžitě bere směr koupelna.

Před dvěmi lety zažil Václav Chaloupek něco, nač velice rád vzpomíná. „Můj největší úspěch. Odchoval jsem pět mláďat vlaštovek. Krmil jsem je moučnými červy, piplal jsem se s nimi. Byly ochočené. Když vzlétly na nebe mezi další vlaštovky, stačilo zavolat holky, holky a zdvihnout ruku. Přilétly a sedly si mi na prsty,“ Dojemným příběhem se s námi rozloučí a my nakládáme zpět do auta sýce i drozdíky a ač neradi opouštíme království lesa a zvířat a vracíme se zpět na Tachovsko. To vše s těšením, že za nějakou dobu uvidíme v televizi všechna ta zvířata v příbězích, které se rodí v jedné hájence nedaleko Rokycan.