K rozhodnutí, jak Deníku sdělil, ho vedly především neshody v radě města. „Nemohu spolupracovat v radě s lidmi, kteří mne podráží, obchází a intrikují,“ napsal ve zprávě po svojí rezignaci a dodal, že jedním z důvodů jeho rozhodnutí také byly názory některých kolegů z vedení města, které poukazovaly na Votavovy postoje a názory projevované v parlamentu a vůči vládě. „Myslím, že politikařit se ve městě nemá, nikdy jsem to také nedělal,“ dodal s tím, že roční působení ve funkci starosty je velkou zkušeností, byť pro něj v určité oblasti negativní.

Václav Votava byl po převzetí uvolněného poslaneckého mandátu v Parlamentu ČR letos na jaře neuvolněným starostou. Zastupitelem města po svém odstoupení ze starostovské funkce zatím zůstává. „Ale setrvání v této funkci ještě zvažuji,“ řekl Deníku.

Novým starostou města zastupitelé třinácti hlasy zvolili Martina Záhoře (ANO), který byl doposud uvolněným místostarostou.

Mezi sociální demokracií a ANO byla po loňských komunálních volbách uzavřena koaliční dohoda. Ta pozbyla platnosti, nově spolupracují ve vedení města ANO a Nezávislí pro Stříbro. Za ně byl uvolněným místostarostou zvolen Karel Lukeš.

„S panem Votavou jsme delší dobu nenašli shodu, proto jsme se rozhodli ukončit koaliční spolupráci s ČSSD,“ uvedl Deníku. „S Nezávislými nás spojuje práce pro město, naším společným cílem je jeho rozvoj a spokojení občané,“ dodal.

Dosavadní opoziční Nezávislí podle Lukešových slov od návratu Votavy do sněmovny kritizovali souběh jeho dvou funkcí. „Město jako je Stříbro potřebuje starostu na plný úvazek a vedení města potřebuje silnou podporu,“ řekl Deníku.