Tradiční běžecká akce zvaná Vánoční míle se konala na Štědrý den ve Stříbře na Tachovsku. Dopoledne se sešly ve Vranovské ulici na dvě stovky účastníků, kteří byli rozděleni do čtrnácti kategorií. Hlavní závod dospělých mužů, žen i veteránů startoval v 11.15 hodin. Běžce čekala trať dlouhá 3 218 metrů.

Moderátoři Petr Maršálek a Miroslav Šimek hodnotí akci jako zdařilou. „Letos to byl už 36. ročník, který pořádá parta nadšenců ze Stříbra. Traťový rekord zde drží od roku 2012 Tomáš Jaša časem 9:35 minut, v ženách pak Monika Preibischová z Mariánských Lázní časem 11:09 minut. Zatím tento rekord nebyl překonán, každopádně závodníci měli velmi dobré časy,“ shodli se moderátoři vydařené akce.

V kategorii dospělých startovalo 102 běžců, v dětských a mládežnických pak 110 účastníků. Mezi nimi byla i šestnáctiletá atletka Ivana Kvasničková z Kladrub. „Běhám za Stříbro už několik let, trénuji na škole v Horšovském Týně. Závodů se účastním pravidelně, jsem i v soutěži Běžec Tachovska,“ uvedla Kvasničková.

Pohodově se proběhnout přišel také Miloslav Ščasný. „Je to můj první letošní závod. Já si sice občas zaběhat jdu, ale jen tak na pohodu. Musím říci, že dnes bylo dokonalé počasí, cesta skvělá, neklouzalo to, nebyla zima, bylo to jako na jaře. Navíc mi tu fandila manželka Boženka,“ smál se Sčasný.

Martina Sihelská