Společně s vánočním stromem a další světelnou výzdobou, kterou je Stříbro po regionu vyhlášené, tak bude zdobit stříbrské náměstí od počátku adventu až do příchodu Tří králů také několik lidských a zvířecích dřevěných figur. Přesto se ve Stříbře začátek adventu poněkud komplikuje. Původně vytipovaný strom z intravilánu města totiž uschl, město tak řeší náhradu s Lesy města Stříbra.

„Nápad na stříbrský betlém vzešel od kolegy místostarosty Karla Ticháčka. Lidé se při slavnostech přicházeli podívat a byli nadšeni,“ vzpomíná na červen místostarosta Karel Lukeš. Dřevěné sochy jsou dílem trojice řezbářů - Jana Ambrože, Dany Nachlingerové a Hany Kaplanové. „Určitě to je skvělý nápad. Výzdoba města je už po mnoho let moc pěkná, betlém bude další atrakcí, která zejména děti jistojistě nadchne,“ míní Martina Sobotková.

Nový betlém bude o adventu zdobit stříbrské náměstí | Video: Martina Sihelská

Stejně jako v uplynulých letech i v tom letošním rozhodně nehodlá vedení města obyvatelstvo připravit o světelnou výzdobu náměstí a hlavní třídy.  Ta se rozsvítí poprvé o prvním adventním víkendu. Laťku má již roky nastavenou vysoko a chce ji udržet. Lidé se mohou těšit na tradičně bohatou výzdobu náměstí, Benešovy ulice i kina Slavia. Jako tradičně dojde k obměně fotopointu vedle radnice. Na otázku, co to bude letos, odpověděl Deníku místostarosta města Karel Lukeš tajuplně: „Nechte se andělsky překvapit.“ V rozpočtu města je na vánoční výzdobu vyčleněno kolem půl milionu korun, takže není pochyb, světelná výzdoba Stříbra bude opět oslnivá a rozzáří oči nejen nejmenších obyvatel a návštěvníků města.

Přestože je advent na spadnutí, není ještě jasné, odkud jehličnatý symbol Vánoc pro Stříbro bude. „Původně vytipovaný strom z intravilánu města totiž uschl. Nicméně máme vyhlídnuté další stromy, ale finální rozhodnutí je na Lesích města Stříbra. Nově vybraný strom musí být přístupný pro jeřáb i dopravu. O vánoční stromek naši občané rozhodně nepřijdou,“ ujistil Deník Karel Lukeš.