Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vavřinecké šlápoty kolem obce Lomy pod Krasíkovem

Tachovsko – Určitě už jste si také všimli, že v současných dnech kolem Vavřince (10.8.) začínají již průměrné denní teploty obvykle klesat, proto se tento svátek někdy trochu předčasně považoval za první podzimní den – Vavřinec, první podzimec; on ukazuje, jaký podzim nastupuje.

6.8.2011
SDÍLEJ:

Rekonstruovaný statek v osadě Lomy.Foto: Pavel Nový

Vtipně to vystihuje jedna německá pranostika, říkající, že po svatém Vavřinci již dřevo neroste.

Svatý Vavřinec je především považován za patrona vinařů, je-li na něj slunečné počasí, předvídá se jak hojnost vína, tak i jeho kvalita. Když o svatém Vavřinci slunko svítí, budem dobrého vína míti. Na Vavřince bude-li pěkný čas, přinese hojně vína dobrého; byť pak pršelo, neškodí nic, když toliko slunce jest. Zato Vavřincův déšť – myší úroda. Počasí na Vavřince jaké jest, takové se udrží několik dní.

Vzhůru do údolí pod Krasíkovem

I když způsob tohoto léta je poněkud méně obvyklý, kalendářně je léto na svém vrcholu, a s ním souvisí i vycházky, výlety a pobyty v naší pěkné krajině. Dnes chceme nahlédnout do okolí našich jediných lázní, a vycházkou snad vyvětrat z těla i duše něco z rizikových faktorů našeho oběhového systému. Ano, aktivit pro volný i lázeňský čas je kolem Konstantinových Lázní povícero, trasy v okolí lze přitom absolvovat nejen pěšky či na kole, ale třeba i v sedle koně.

Z nespočtu atraktivních vycházek a turistických cílů jsme dnes vybrali jedno z tichých vesnických údolí pod čupřinou nápadného vrchu Krasíkova. Právě na jih od majestátu kdysi jednoho z nejmocnějších hradů západních Čech, zvaného též Švamberk, leží příjemná vesnická oáza, kterou stojí za to navštívit. Stačí se vydat ze stínu potoka Hadovky u opraveného Balcarova mlýna, na trase Zádub-Kokašice, odbočkou silnice vzhůru do mírného vrchu k nedaleké obci Lomy; míří sem i žlutá turistická značka na jih od Krasíkova, pokračující pak k Vlčkovu a dále do lesnaté krajiny kolem Olbramova.

O vsi v údolíčku a její historii

Nad údolím Zádubského potoka je tu v mírném údolí schoulena ves Lomy (něm Lohm), jejíž jméno se vyskytuje již r. 1342. Tehdy chtěl Bohuslav ze Švamberka věnovat ves i další majetky poustevníkům řádu svatého Augustina, možná i s velkým pozemkem k založení kláštera, v němž měly spočinout ostatky dárce i jeho manželky. Tento plán ale nevyšel a Lomy zůstaly obyčejnou vsí; co ale říci třeba faktu, že jejich náves připomíná svými rozměry spíše náměstí ?

Jak dále uvádí průvodce po Konstantinových Lázních, Bezdružicích a okolí, ve 14.-15. století jsou Lomy v držení Hanovců ze Švamberka; došlo ovšem ke sporu o tento majetek mezi příbuznými – nejprve Hanovci napadli a zpustošili majetek příbuzného Bavora, za což je zemské právo odsoudilo k náhradě škody ve výši 500 hřiven stříbra, konečně v r. 1418 získal Bavor i Lomy s tvrzí. Od r. 1456 je již ves uváděna jako součást panství Švamberka; neužívaná tvrz ale záhy zanikla, snad stávala v nápadně rozlehĺé návsi.

V r. 1757 bylo v Lomech 19 hospodářů, pracoval tu v kovárně obecní kovář a u vsi stál vrchnostenský mlýn o jednom kole. V 17. stol. prý pracoval v okolí Lomů důl na měděnou rudu. V r. 1838 měla ves 28 usedlostí a 162 obyvatel, také panský hostinec. Koncem 20. stol. je tu již jen 18 domů a 17 obyvatel, zřetelně početnější je tu chalupářské osídlení.

Chalupářská a rekreační oáza

Samotná náves v Lomech je obdélná, s dvěma rybníčky a rozmanitou zástavbou, statky a chalupy se střídají s vilkami z počátku 20. stol. V horní části zaujme Ekofarma Gálovi s nabídkou bio-produktů a pestrou směsicí zvířectva při vstupu i na dvoře. V dolní části návsi stojí nadmíru pohledný Hof Schwanberg, typický sudetský statek; dnes s ubytováním i rekreačními pobyty, letní terasou s grilem, technickými službami pro cykloturisty, ad.

Další možnosti pobytu představuje areál rekreační základny při příjezdu do vsi. Jižně u návsi při značené cestě chalupářské domky, v jednom možnost nákupu lesního medu; fotoaparát tu zaujme pěkně opravená kaplička. Kdo tedy zavítá do okolí Lomů, ovane ho dech historie směrem ke Krasíkovu, také pryskyřičný vzduch z okolních lesů k Zádubu a Vlčkovu. A tak není nadsázkou, že návštěvy vesnické oázy jménem Lomy nebude litovat nikdo z turistů ani rekreantů – je totiž jednou z perel jedinečné krajiny podhradí Krasíkova i okolí našich jediných lázní.

Pavel Nový

6.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Školní dvůr v brzké době čeká rekonstrukce.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Miloš Zeman v Plzni
30

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Studentky z Plané soutěžily v čepování piva

Planá – Soutěže v čepování piva, pořádané v rámci výstavy v pražských Letňanech, se zúčastnily studentky druhého ročníku Střední školy živnostenské v Plané Kristýna Országová a Karina Svobodová.

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení