Zda v konkurenci dalších čtyř starostů z různých koutů České republiky uspěje a získá pro obec prémii 100 tisíc korun, bychom se měli dozvědět už za několik dní.

Pane starosto, do ankety vás přihlásili občané a prý jste o tom dlouho nevěděl…

Do soutěže jsem se samozřejmě nepřihlásil sám, dokonce dlouhou dobu to přede mnou bylo tajeno. Lidé z mého okolí i v zastupitelstvu totiž dobře vědí, že si na nějaké chválení a okázalosti nepotrpím. O přihlášce jsem se dozvěděl prakticky těsně před příjezdem komise, která mně návštěvu avizovala bez jakýchkoli dalších informací.

Komise, která finalisty posuzuje, byla ve Svojšíně před několika týdny. Připravoval jste se nějak na její příjezd?

Z toho, co jsem uvedl v předchozí odpovědi, je zřejmé, že se tudíž ani nijak zvlášť nepřipravuji, dělám svou práci pořád stejně. To znamená vždy s vervou a naplno. Čas, který mě zde byl dán, chci zúročit co nejvíce a nejlépe jak umím. Tu práci musí posoudit jiní, myslím, že nejlépe to vyjádří lidé sami, třeba hlasem ve volbách. Pro mne osobně však je nejdůležitější, aby to, co jsem společně s ostatními vytvořil, bylo smysluplné, sloužilo nám, současným občanům, návštěvníkům obce i budoucím generacím k lepšímu životu.

Co pro vás postup do finále ankety osobně znamená?

Samozřejmě, že postupu mezi posledních pět si vážím, hlavně však si vážím důvěry těch, kteří mne přihlásili, protože i to je pro mne signálem, že vykonaná práce všech, včetně mého přínosu, není marná.

Jak na vás komise, která práci finalistů sleduje a hodnotí, při návštěvě Svojšína zapůsobila?

Komise naši obec zhruba v polovině října navštívila a její tři členové se mnou hovořili. Měli velice málo času a prakticky jsme se vůbec nedostali k tomu, abychom mohli komisi ukázat některé projekty na místě. Komise je sedmičlenná, proto mne překvapilo, že přítomni zde byli jen tři její členové. Neptali se mne na spoustu otázek, které bych očekával, naopak k mému překvapení kladli důraz na věci, které já nepovažuji za zcela prioritní, nikoliv ale bezvýznamné. Například to jsou internetové stránky obce. Čas na praktickou ukázku zbyl jen na letmé prolétnutí okolí zámku.

Z toho je cítit trochu skepse…

Nevím tedy, co si o soutěži po této zkušenosti myslet, neznám jaká jsou kritéria, jsou-li nějaká, ale těžko může někdo cokoliv objektivně hodnotit z tak mála informací. Papír snese cokoliv, nejdůležitější podle mne by bylo přesvědčit se na místě, což se bohužel, alespoň zde, nestalo. Abych se tedy přiznal, mám z toho smíšené pocity. Nicméně je to první ročník a tak věřím, že v dalších letech se i pořadatelé z případných nedostatků poučí tak, aby soutěž byla co nejobjektivnější. Vybrat jednoho z celého počtu přihlášených musí být velice těžké a komisi tento úkol nezávidím.